subota, 23.03.2019, 12:30 -> 13:19
Izvor: RTS
Autor: Biljana Savić
Simbolično obnavljanje kulturne baštine na KiM
Dve decenije od bombordovanja ujedno je i 20 godina od dolaska Misije Ujedinjenih Nacija na Kosovo i Metohiju. Nezaboravno i za pamćenje zbog vandalskog uništavanja srpske prošlosti i zatiranja pravoslavlja, kulturne katastrofe koju je međunarodna zajednica nastojala da ublaži simboličnom obnovom paljenih, miniranih i srušenih spomenika.
Neizbrisiva slika uništavanja višestoletne prošlosti srpskog naroda. Svet nije sprečio kulturnu katastrofu.
"U periodu od 1999. do 2004. stradalo je 120 spomenika kulture i verskih građevina. Kada se tome doda još 34 stradalih tokom martovskih nemira, je postradalo više od 150. spomenika kulture i verskih građevina", navodi direktor Zavoda za baštinu u Leposaviću Zoran Garić..
Iako Unesko poseduje kompletnu dokumentaciju za obnovu 143 uništena spomenika, slika sa terena je simbolična.
"Nema veće radosti kada nešto što je nestalo i zatrto, vaskrsne. Mislim da oni koji su imali za cilj da nas unište i da mi odavde nestanemo, da nekako kada oni to vide, da to njih nekako obeshrabri", kaže sabrat Manastira Visokih Dečana protosinđel Andrej.
U periodu od 99-te do danas na meti albanskih ekstremista bilo je više od 5.500 nadgrobnih spomenika, na 260 pravoslavnih grobalja. Od toga na 50 više nema celih spomenika.
U Nemanjićkoj zadužbini Svetih arhanđela kod Prizrena vandali su oskrnavili i grobno mesto cara Dušana Silnog.
"Nama svima koji smo ovde živeli, koji smo došli, koji smo videli, najteže je palo da kažemo, ta neodgovornost vojske, koja je bila tu i koja je dozvolila da se te svetinje iako su bile obezbeđene da se ruše", smatra iguman Manastira Svetih Arhanđela arhimandrit Mihajlo.
U dane Vaskršnjeg posta verujuće raduje i duhovno vaskrsavanje svetinja. Zvona se ne oglašavaju samo u Podujevu.
"Zaista hram Svetog Andreja Prvozvanog je mnogo stradao i tu je teško da nekoga sada postavimo za sveštenika. Nemamo uslova za njegov život. Crkva je izdvojena, nije u naselju", kaže episkop raško-prizrenski Teodosije.
Spomenik srpske prošlosti i svedočanstvo njene duhovnosti Manastir Visoki Dečani, jedini je u Metohiji i na Kosovu koji obezbeđuju vojnici KFOR-a.
Visoki Dečani su kroz vreme uvek bili svetinja u kojoj su se oglašavala zvona i služile liturgije. Danas o zadužbini kralja Uroša Trećeg po manastiru prozvanog Dečanski brine jedno od najbrojnijih i najobrazovanijih bratstava Srpske pravoslavne crkve.
Svakodnevne molitve monaštva i verujućih su nada u povratak raseljenih.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar