Kalemegdan bez Pobednika

Kalemegdan će jedno vreme ostati bez Pobednika. Spomenik ima toliko oštećenja da je neophodno izmestiti ga radi rekonstrukcije. Za sada je doneta samo odluka da se novac obezbedi. Neka od oštećenja vide se na snimcima Beobilda.

Grad Beograd doneo je odluku da se obezbedi novac za rekonstrukciju spomenika Pobednik na Kalemegdanu. Projekat rekonstrukcije uradili su Zavod za zaštitu spomenika i Građevinski fakultet, a izvođač će tek biti izabran.

Spomenik će prvo biti demontiran sa postolja, potom rekonstruisan, a zatim vraćen kao što je urađeno sa Spomenikom zahvalnosti Francuskoj.

Nevenka Novaković iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture kaže da su izazovi mnogobrojni.

"Jedan od izazova je sama dimenzija skulpture koja je visoka preko sedam metara, tako da, kada je u pitanju rekonstrukcija i restauracija same bronzane skulpture, otežano je rukovanje. Ona se stalno mora okretati, potrebne su priručne dizalice, tako da je to i za vajare-konzervatore koji će raditi, jedan veoma zanimmljiv, ali težak posao", objašnjava Novakovićeva.

Najoštećeniji su postolje, spoj sa bronzanom statuom i stopala. Neki kameni blokovi će biti očišćeni, a mali broj potpuno oštećenih biće zamenjen, za šta će morati da se nađe odgovarajući kamen.

Spomenik je postavljen 1928. godine, delimično, na nasipu, pa se vrlo brzo nakrivio. Zbog toga je od 1989. do 1991. obnovljen, a 1996. su ojačani temelji. Ipak, ponovo je došlo do sleganja jednog dela temelja.

"Prvo će se izvoditi radovi na samoj statiškoj sanaciji, utiskivanju šipova. Kada se to uspešno završi, stvoriće se uslovi da se postavi skela. Ona će pomoći da se skulptura bezbedno spusti na tlo", kaže Nevenka Novaković.

Spomenik će biti transportovan preko mosta ispred Sahat kapije, ali se još ne zna gde. To će biti poznato kada bude izabran izvođač radova.

"Ispitana je maksimalna nosivost, a potrebna nosivost je mnogo manja od toga", istakla je Novakovićeva.

Interesantna je i istorija spomenika. Posle prvih dogovra sa Ivanom Meštrovićem počeo je Veliki rat i autor je kao austrougarski državljanin morao da ode iz Srbije pa se dugo verovalo da je skulptura nestala. Međutim, Meštrivić je pre rata poslao model u Češku na livenje i tako ga sačuvao.

Broj komentara 6

Pošalji komentar
(среда, 06.мар.2019 13:51)
Дарко

Тачно

Апсолутно! Треба поставити нешто што симболизује нашу земљу и народ, а овај споменик поставити на неко друго место, јер ионако није било планирано да буде постављен на Калемегдану.

(уторак, 05.мар.2019 22:49)
anonymous

Car Dušan

Postoji spomenik caru Dušanu ako se ne varam ispred suda kako drži Dušanov zakonik

(уторак, 05.мар.2019 22:20)
anonymous

Цар Душан Силни

Немам ништа против Победника али мени би прикладније било да на том месту стоји споменик Цару Душану. По Београду имамо свакојаких споменика а цару Душану ниједан.

(уторак, 05.мар.2019 21:59)
Milance

...

A gde im je druga Ajfelova kula? :D

(уторак, 05.мар.2019 20:33)
Дејан

Не треба га ни враћати

На то место је боље да се постави нешто што изражава Србију, спомен слоге и јединства српског народа. Јер од победа које је наш народ извојевао све је изгубљено у миру и због неслоге.

(уторак, 05.мар.2019 19:54)
anonymous

U Parizu

Većina spomenika su replike. Pravi su odnešeni na konzervaciju. Treba isto tako učiniti sa Pobednikom. Nikako da Beograd ostane bez svog simbola dok se restaurira.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
11° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom