Cena hleba bez ograničenja

Od 1. februara prestala je da važi Vladina Uredba o ograničenju cene hleba tipa "sava". Vekna od pola kilograma, od brašna tipa 500 prethodnih osam godina nije mogla da košta više od 46 dinara. U Nišu i okolini mali pekari nedavno su podigli cenu socijalne vekne za oko pet dinara što je i dalje znatno ispod nekada propisane gornje granice. Glavni razlog sporadičnih poskupljenja hleba nije ukidanje uredbe nego poskupljenje pšenice i skladištenje velikih količina, kaže ministar trgovine.

U velikim trgovinskim lancima vekna hleba tipa "sava" i dalje košta između 29 i 45 dinara. Za sada se ne očekuje korekcija cena, a nema promena ni u potrošnji, kažu trgovci.

"Mislim da bi trebalo zadržati tu kontrolisanu cenu za određenu kategoriju ljudi. Ljudi nemaju para i jednostavno - to je neka socijalna sigurnost", smatra jedan građanin

Drugi su, pak, protiv jer smatraju da subvencije nikad nisu dobar metod rešavanja socijalnih problema.

U Srbiji se jede najkvalitetniji hleb po najnižoj ceni, kažu u Uniji pekara. Vekna hleba tipa "sava" u Bosni i Hercegovini je oko 70 dinara, u Makedoniji 80, a u Crnoj Gori između 80 i 90 dinara.

"Sada nema poskupljenja hleba, ima usaglašavanja cena za neke vekne hleba koje su bile 30, 32 dinara sada idu na 35, 36 dinara. I dalje je to ispod predviđene cene koja je prethodno bila pod uredbom. Tako da ja ne bih nazvao da je ovo poskuplje hleba, nego samo usaglašavanje u pojedinim delovima Srbije gde je konkurencija velika, gde su proizvođači išli sa nižom cenom da bi osvojili tržište", navodi Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije.

Kilogram pšenice koštao je ranije 21 dinar, sada 23. Ona kvalitetnija poskupela je sa 26 na 28, pa i 30 dinara.To je najveća cena u poslednje četiri godine, a i najskuplja je u regionu, kaže ministar trgovine.

"U poslednjih šest meseci prosečan izvoz pšenice bio je oko 110 tona mesečno. U januaru svega 35 tona. Zato što su skladištili. Očekuju da će dobiti veće cene i onda to ima psihološki efekat, onda borba za pozicije. Svako gleda da nešto iskoristi u toj situaciji kada cena pšenice raste, ali to je kratkotrajni efekat", napominje ministar trgovine Rasim Ljajić.

Stabilizacija tržišta pšenice i brašna očekuje se u narednih 10, 15 dana. Ukoliko dođe do dugotrajnog poremećaja tržišta Vlada će reagovati smanjenjem ili ukidanjem carine na uvoz pšenice, intervencijom iz robnih rezervi ili vraćanjem uredbe.

U Srbiji ima oko 7.000 malih pekara i 18 velikih industrijskih proizvođača hleba.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 22. april 2025.
19° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom