Vidljivosti naučnih rezultata – manje plagijata

Ministartsvo prosvete je letos usvojilo Platformu za otvorenu nauku, pa je na Univerzitetima da je u narednih godinu dana i realizuju. Platforma treba da doprinese većoj vidljivosti naučnih rezultata, većoj povezanosti između nauke i privrede, odnosno između nauke i društva u celini, razvoju novih istraživanja.

Platforma za otvorenu nauku je značajan dokument koji nas svrstava u Evropski istraživački prostor. Univerziteti će morati da do 2020. godine učine sve svoje naučnoistraživačke rezultate dostupnim. Samim tim, postaće vidljiviji, što će uticati i na njihov bolji položaj na svetskim rang-listama. Istovremeno, biće i manje plagijata.

34185816
34185816 Pripremila Natalija Sinanović

Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović kaže da je otvoren pristup podacima jedan od najboljih načina, zapravo to je transparentnost u nauci.

"I na taj način vi smanjujete mogućnosti plagijarizma, jer prosto suviše je lako proveriti i na taj način se ističe akademska čestitost. A sa druge strane za neke naučne oblasti, naročito vezane za društveno-humanističke nauke, to daje mnogo veću vidljivost tih nauno-istrživačkih rezultata, što će svakako pomoći da neke istraživačke oblasti Univerziteta budu mnogo vidljivije", kaže  rektorka Univerziteta u Beogradu.

Univerzitet u Beogradu ima i način da proveri verodostojnost disertacija.

Popovićeva ističe da sada sve doktorske disertacije prolaze jedan program za proveru originalnosti teksta.

"Rezultati te provere su dostupni mentorima koji onda donose odluku o tome da li je to prihvatljivo, neprihvatljivo, da li nešto treba da se uradi sa tom tezom pre nego što ide dalje, da li eventualno treba i da ne ide na odbranu. Ali u svakom slučaju, to je jedna vrlo pogodna alatka, ali ona ne može da zameni mentora i komisiju", ukazuje Popovićeva.

Tehnološki alati su zgodni, povoljni, skraćuju vreme, ali odgovornost za jednu dobru doktorsku disertaciju leži prvo na kandidatu, a onda na komisiji koja procenjuje vrednost te teze. 

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom