Užičani o statui "Velike Srbije" na kružnom toku

Prema najavi gradskog rukovodstva na zvaničnom sajtu grada, stogodišnjica oslobođenja Užica u Prvom svetskom ratu, krajem oktobra, biće obeležena postavljanjem statue "Velika Srbija" na nedavno urađenom kružnom toku. I sama najava izazvala je različite reakcije u gradu na Đetinji, čiji je simbol decenijama bila Titova bista.

Prema idejnom rešenju profesora beogradskog Arhitektonskog fakulteta Vladimira Lojanice, na ostrvu jedinog kružnog toka, na ulazu u grad, bila bi postavljena statua "Velika Srbija" – statua rađena po uzoru na delo jednog od najpoznatijih vajara u međuratnom periodu Đorđa Jovanovića, i predstavlja boginju koja u jednoj ruci drži krunu Karađorđevića, a u drugoj zastavu Kraljevine Jugoslavije.

Užičani sa kojima je ekipa RTS-a razgovarala imaju različita mišljenja. I dok neki smatraju da "treba da se vrati prošlim vremenim", i da nema razloga da se statua "Velike Srbije" ne postavi, drugi ističu da bi "možda bilo pametnije da urade nešto bolje".

"Ima mnogo ljudi koji zaslužuju spomenik u Užicu, a o njima se ništa ne zna", kaže jedan Užičanin.

I dok u gradskoj upravi ističu da imaju podršku potomaka balkanskih ratnika i Prvog svetskog rata, predstavnici SUBNOR-a su protiv, podsećajući da je Titova bista još u zapećku, a grad se, kako kažu, u njegovo vreme najviše razvijao.

"Mi od te boginje Kraljevine i Karađorđevića nemamo nikakve vajde, mi imamo vajde od onih koji su izgradili ovaj grad... Mi ostajemo za to da se Titov spomenik vrati na Trg gde je i bio", rekao je predsednik Okružnog odbora SUBNOR-a Zdravko Jakšić.

S dužnim poštovanjem prema žrtvama svih ratova za slobodu grada, gradonačelnik Tihomir Petković se nada da će u izmeni urbanog identiteta grada, decenijama čuvenog po Užičkoj republici i Titovoj bisti, na kraju svi biti zadovoljni.

"Najpre smo ovaj plato gde sada stojimo nazvali 'Sklavkov plato', po imenu prvog pomenutog Užičanina iz 1329. godine. Sada ćemo se odužiti ovom prelepom skulpturom Užičanima i Užičankama koji su nastradali u periodu balkanskih i Prvog svetskog rata, a onda Titovu bistu da premestimo na mesto koje je dostojanstvenije, zaslužnije nego što je danas", istakao je Petković.

Koliko će statua "Velika Srbija" koštati grad, još se ne zna, jer su u toku dogovori sa vajarem koji će je izliti, a čeka se i odobrenje Ministarstva kulture i "Puteva Srbije" za njeno postavljanje, po odluci gradskog veća, krajem oktobra.

Broj komentara 6

Pošalji komentar
(среда, 30.мај.2018 11:33)
anonymous

Velika Srbija, nego sta

Srbija i treba da bude velika, podrzavam u potpunosti podizanje statue!

(среда, 30.мај.2018 10:06)
Markovljev

Srbija

Svaka skulptura ulepšava svaki grad, ako je primerena vremenu i osećanjima ljudi. Skulptura je lepa i třeba da bude postavljena u Užicu, samo se pitam zašto Velika Srbija, zašto ne samo Srbija. Smeta nam sve što se dogadja oko nas a svima turamo prst u oko Velikom Srbijom.

(среда, 30.мај.2018 10:04)
anonymous

Одг. Застава Каљевине

Србија има и Карађорђевиће и државност, само потомци титоиста то не желе да виде.

(среда, 30.мај.2018 09:46)
anonymous

Razvoj

Grad se kazu najvise razvijao u Titovo doba. Koliko bi se razvijao da Tita nije ni bilo?

(среда, 30.мај.2018 09:25)
глас разума

Титоизам и СУБНОР

Прилично је разочаравајуће да после свега што се издешавало током крвававог распада некадашње СФРЈ ми данас у Србији и даље имамо веома јак и снажан Титоизам који баштини не само СУБНОР, него још увек и велики део становништва, који још робује старим и опасним заблудама. Док сви други народи око нас изграђују своје нове, често пута и измишљене, националне идентитете, стварају свако своју националну државу, у Србији је и даље срамота бити Србин и патриота... У Србији је и даље проблем поставити један обичан споменик из епохе Краљевине. Само у Србији представници СУБНОРА су још увек колико толико утицајни, док у свим осталим републикама бивше ЈУ не смеју да се јаве да су живи... и само код нас може да се деси да против споменика "Велика Србије" буде отпора као да је у питању споменик "Велика Албанија". Зар онда још неко треба да се пита зашто нам се све ово десило, што нам се десило у задње 3 деценије? Када будемо почели ценити себе, тек тада се можемо надати да ће и други почети више да нас цене.

(среда, 30.мај.2018 09:03)
anonymous

Da

Da, samo što to nije boginja već personifikacija Srbije, poput one na vrhu zgrade predsedništva u Beogradu. Ta jedna skulptura ne predstavlja kralja ili Karađorđeviće, već celu ovu državu i njen narod.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 15. april 2025.
19° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom