nedelja, 14.01.2018, 08:00 -> 08:42
Izvor: RTS
Dan Ćirila i Metodija i u kalendaru državnih praznika
Srbija dobija još jedan praznik. Dan Ćirila i Metodija slaviće se 24. maja, i to radno. Inicijativu koja potiče od Ministarstva kulture, Vladi će predložiti Ministarstvo rada.
Do sada samo u crkvenom, a od ove godine i u kalendaru državnih praznika biće upisana imena Ćirila i Metodija. Dan posvećen slovenskim prosvetiteljima i misionarima Srbija bi trebalo da obeležava od ovog proleća.
Vladan Vukosavljević, ministar kulture kaže da časovi u školama mogu da počnu predavanjem o Ćirilu i Metodiju.
"Verujem da će se širom Srbije u domovima kulture, naravno i na javnom servisu i u drugim medijima toga dana podsećati na veliki rad Ćirila i Metodija i da ćemo imati simboličku kopču sa dubokom istorijom slovenske kulture. Time se Srbija u formalnom smislu, ne u suštinskom, priključuje velikoj porodici slovenskih naroda koji se sa dužnom pažnjom, pijetetom i poštovanjem sećaju rada dvojice velikana", kaže Vuksanović.
Decenijama se proslavljaju u Rusiji, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj. U Srbiji se 24. maj skromno obeležavao kao Dan slovenske pismenosti. Premalo pažnje za ogromno nasleđe solunske braće, napominju stručnjaci.
"Slobodno mogu reći da su Sloveni imali istrijsku sreću da se njihovim pitanjem pozabave takvi umovi. Postigli su da slovenski jezik može da bude zvanično uvršćen u bogosluženje, dakle u jedan javni kulturni život, stvorili pismo i time na neki način sve Slovene uveli ravnopravno u jednu vrlo važnu kulturnu civilizovanu zajednicu naroda Evrope i sveta", kaže prof. dr Irena Špadijer sa Filološkog fakulteta.
Na to bi novi praznik, između ostalog, trebalo da ukaže jer je Ćirilu i Metodiju posvećeno svega nekoliko stranica u školskom gradivu.
"Nisam sigurna koliko njih je sposobno da kaže u kom vremenskom periodu, da je to 9. vek, da se počeci i srpske pismenosti vezuju za 9. vek. Možda zato što se kasnije uči o Vukovoj reformi, ali generalno znaju ko su Ćirilo i Metodije i njihova uloga koja je bila u istoriji", kaže Vesna Rašković, profesor istorije.
Zbog te uloge proglašeni su zaštitnicima Evrope, našli su se na slovačkoj kovanici od dva evra, a po njima se zove planinski vrh na Antarktiku.
U Srbiji ime Ćirila i Metodija nosi samo jedna osnovna škola i ovaj park u centru Beograda. Iako se u njemu nalazi i spomenik posvećen slovenskim prosvetiteljima, poznatiji je po reformatoru srpskog jezika - Vuku Karadžiću, čiji je spomenik udaljen stotinak metara.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 7
Pošalji komentarIstina
I na taj dan će većina novina i časopisa izaći na latinici.
Hvala
Hvala na odgovoru, znači ipak imaju bar 2 dana. A kod nas samo jedan. Da se razumemo, ja sam poslodavca i svojim zaposlenima sam dao 2 dana odmora. Ali mi mnogo smeta kad na 2. dan Božića sve radi kao da ništa nije. Valjda imamo bar malo poštovanja prema nama...
Praznici
U Crnoj Gori za Božić su neradni a samim tim praznični dani 6,7 i 8 januar.
Pa Evropa nema praznike kao mi!
Kod nas je drugačija kultura, odn nekultura. Mi bi da slavimo celo vreme, a da radimo što manje pa se posle žalimo kako nam je loše...
Ne ide to.
Samo 25 i 26 decembar
Na zapadu se ne rade 2 dana, 25 i 26 decembar ako su to radni dani.
"Lepo"
U Nemackoj su za Bozici 2 neradna dana dana a ne 3
Lepo
Ali neka mi neko objasni kako može 2. dan Božića da bude radni dan i da u Srbiji sve radi ko da ništa nije? U zapadnoj Evropi koja nam je uzor Božić se slavi neradnim danima 3 dana, a kod nas jedva jedan.