Kraj radova u KBC "Dragiša Mišović" polovinom 2018.
Osam godina posle velikog požara u Kliničko bolničkom centru "Dragiša Mišović", država je obezbedila novac za kompletno renoviranje te ustanove i za nabavku nove opreme. Vrednost investicije je 14 miliona evra, a radovi bi trebalo da budu gotovi polovinom naredne godine.
Građevinski radovi na objektu, koji ima 10.000 kvadratnih metara, počeli su polovinom novembra, a građevinare i zaposlene su obišli premijerka Ana Brnabić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Razmatra se inicijativa "dinar od cigareta bolesnoj deci"
Predsednica Vlade kaže da se sa Ministarstvom finansija razmatra inicijativa da se od svake prodate paklice cigareta i flaše alkohola izdvoji po dinar za lečenje dece obolele od retkih bolesti.
"Gledamo kako to da uradimo i kakav će biti uticaj na budžet. Svaki potez pažljivo odmeravamo", rekla je Brnabićeva novinarima u Beogradu i dodala da lično misli da je to dobra ideja.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da su i drugi ministri u vladi pohvalili tu inicijativu.
Predsednica Vlade Ana Brnabić navodi da se posle ulaganja u KC Niš, nastavlja sa projektima koji su važni.
"Uz podršku Evropske investicione banke idemo na ulaganja u KC Srbije, KC Vojvodine, KC Kragujevac ali i sedam važnih klinika između kojih je i ‘Dragiša Mišović‘, ‘Višegradska‘, ‘Tiršova‘. Ogromne su investicije u zdravstvu što je važno da zadžimo lekare i medicinske radnike da rade u Srbiji", navodi Brnabićeva.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar ističe da su prvi put obezbeđena sva sredstva da se do kraja završi renoviranje u KBC-u, ali i da se ugradi kompletna oprema.
Lončar je pozvao državne organe da stave tačku na slučaj požara u KBC "Dragiša Mišović" i daju odgovor kako je izbio jer, kako kaže, postoje sumnje da je zgrada izgorela kako bi se "prikrile mahinacije koje su rađene".
"Molim nadležbne da to ispitaju, da se to više nikada ne bi dešavalo. Nefunkcionisanje 'Mišovića' je poremetilo ceo zdravstveni sistem, ne samo Beograda već i Srbije. Ostale klinike morale su da preuzmu više pacijenata, a nisu imale ni dovoljno kadrova ni prostora", pojasnio je ministar.
On se zahvalio svima koji su ulagali prethodno u taj objekat, Gradu Beogradu koji je 2014. godine uložio milion evra, zatim turskoj agenciji Tika koja je uložila oko 600.000 dolara i američkoj ambasadi koja je uložila oko 750.000 dolara.
Direktor KBC "Dragiša Mišović" Radoslav Šćepanović kaže da u tu bolnicu prvi put dolazi vrhunska oprema.
"Mogu da vam kažem da nisam sanjao da ćemo ikad biti u situaciji da ono što poželimo dobijemo. Sve što su naši lekari zamislili, poželeli, biće montirano počevši od magneta, skenera, vrhunskog monitoringa".
Šćepanović je naglasio da je zgrada koja je izgorela bila srce kliničko-bolničkog centra, da su u njoj smeštene klinike za hirurgiju i za internu medicu, pet operacionih sala sa intenzivnim negama, koronarna jedinica.
"U novoj zgradi imaćemo i kardio salu, što znači da ćemo moći da radimo interventnu kardiologiju što je najviši nivo zdravstvene zaštite. Dolazi nam vrhunskla oprema", rekao je Šćepanović.
"Zabrana zapošljavanja pogodila samo administraciju u zdravstu"
Premijerka Srbije kaže da se zabrana zapošljavanja u javnom sektoru nije pogodila lekare i medicinske sestre, već samo administraciju u zdravstvu i da je od 2014. godine zaposleno 8.000 medicinskih radnika.
Lončar: Pravićemo lekove zajedničkim snagama sa Kubom
Ministar zdravlja navodi da je tokom posete delegacije Srbije Kubi dogovoreno da se zajedničkim snagama prave novi lekovi i tako budu konkurentni u celom svetu.
"Mislim da zajedno imamo dovoljno pameti i iskustva da tako nešto uradimo. Kuba ima uveden embargo i interes i njih i nas je da se novi lekovi rade ovde i budu dostupni za više zemalja u svetu", naglasio je Lončar.
Podsetio je da se sa Kube već primenjuje lek "cimavaks" za lečenje karcinoma pluća.
"Više od 8.000 medicinskih radnika smo zaposlili, ali se smanjuje broj zaposlenih u administraciji. Dozvolilo se više od 5.000 specijalizacija", rekla je Brnabićeva novinarima nakon obilaska radova.
Ministar zdravlja dodaje da niko od 2014. godine nije zaposlen mimo konkursa, a da se pre toga tačno znala tarifa koliko košta da mladi lekar dobije posao i ona je zavisila, kako kaže, i od toga da li je neko član stranke ili ne.
"Naš cilj je nova generacija lekara, koji su bili vredni na fakultetima, da rade u dobrim uslovima, da imaju mogućnost da se usavršavaju, da dolaze strani lekari. Hoćemo da to bude naša budućnost", rekao je Lončar.
Podsetio je na zabranu zapošljavanja koja je trajala deset godina, kao i da lekarima specijalizacija traje pet godina.
"Prve specijalizacije odobrili smo 2014. godine, a specijaliste ćemo dobiti 2019. godine. Još toliko treba specijalisti da bude iskusan lekar koji može da radi samostalno, da radi komplikacije", zaključio je Lončar.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar