Deseta godina kampanje "Produži život", doprinos RTS-a programu transplantacije

RTS ulazi u desetu godinu izveštavanja o značaju darivanja organa. Na početku kampanje "Produži život" donorsku karticu imalo je tek desetak hiljada građana. RTS je ovoj temi posvetio sate programa, prenosio iskustva lekara, onih koji čekaju, i onih koji su počeli nove živote a sve to, doprinelo je, da Srbija više nije na samom dnu evropske lestvice po broju transplantacija.

Za ovih deset godina, toj temi RTS je posvetio sate programa, mnogi od zaposlenih u RTS-u imaju donorske kartice, ali ono što je najvažnije, zahvaljujući razvoju programa transplantacijije, spaseno je i produženo više desetina života. Samo ove godine urađeno je sedam transplantacija srca, presađeno je 56 bubrega i sedam jetri.

Dane Ljubić iz Beograda kaže da je što se tiče novog srca za sada sve dobro. "Nov život, već se bolje osećam. Vidite i sami da sam u civilnom", zadovoljan je Ljubić.

Vladan Vragolić, takođe iz Beograda, ističe da novo srce kuca kao novo i da je osećaj sjajan.

"Oporavak protiče dobro, već je pri kraju, barem ovaj bolnički deo", kaže Vragolić.

Aleksandra Dimitrijević kaže da su lekari mnogo uradili ali zahvaljuje i porodici donora koji su spasili i produžili njen život.

Suzana Petrović iz Niša kaže da svest o donorstvu treba da se raširi. "Bukvalno se taj čovek ne gasi, već nastavlja da živi, kroz mene, kroz druge ljude koji su dobili organe", priča Petrovićeva.

Dane, Vladan, Suzana i Aleksandra su živi zahvaljujući transplantaciji, a zahvaljujući darivanju organa i razvoju tog programa od kraja 2008. godine, od kada i RTS izveštava o značaju zaveštanja organa, spaseno je i produženo više desetina života.

Te 2008. godine, saglanost za transplantaciju u najtežem trenutku dalo je osam porodica.

Ove godine, najhumaniju odluku donelo je 37 porodica. Tako su produžili 85 života.

Dragana Sotirovski, urednik dopisništva Radio-televizije Srbije u Nišu, navodi da je za proteklih deset godina ekipa RTS-a obišla brojne transplantirane pacijente na jugu i jugoistoku Srbije.

"Učestvovali smo u brojnim akcijama potpisivanja donorskih kartica, i sada već možemo da se pohvalimo da ih je u ovom delu Srbije nekoliko hiljada", ističe Dragana Sotirovski.

Mladen Todić iz Udruženja "Zajedno za novi život" iz Požarevca podseća da je, u trenutku kada je počela kampanja RTS-a, donorsku karticu imalo oko 14.000 ljudi.

"Sada je to mnogo više - oko 160.000. To je jedan jako bitan podatak", navodi Todić.

Doktorka Nataša Petrović iz Urgentnog centra smatra da je doprinos RTS-ove kampanje zaista neprocenjiv.

"Mi se svi zajedno ne zaustavljamo, sa svakom transplantacijom smo organizovaniji i bolji. Naši pacijenti su dobro, uradili smo sedam transplantacija jetre", kaže Petrovićeva.

Direktor Klinike za kardiohirurgiju KCS-a Svetozar Putnik navodi da je, kada se u obzir uzmu pojedinačno - srce, jetra, bubrezi, veliki broj bolesnika kojima je ove godine pomognuto, "naravno i zahvaljujući Javnom servisu".

"Naravno da je potrebno vreme", dodaje Svetozar Putnik.

A zbog toga što na transplantaciju i dalje čeka veliki broj građana, ali i zbog toga što po broju transplantacija društvo pokazuje koliko je solidarno i humano, RTS nastavlja redovno da izveštava o značaju zaveštanja organa.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 26. april 2025.
19° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom