"Nije primereno da bilo ko traži obrazloženja sudskih odluka"

Ministarka pravde Nela Kuburović ističe da niko ne može da traži niti od sudija, niti od tužilaca da obrazlažu svoje odluke.

Nela Kuburovićeva je rekla da nije primereno da bilo ko, pa čak i novinarska udruženja, traže obrazloženje od Republičkog javnog tužioca (RJT) zašto je određeno tužilaštvo donelo određenu odluku.

31525270 Нела Кубуровић (архивска фотографија) Nela Kuburović (arhivska fotografija)

"Sve što sudije i tužioci imaju da kažu, govore u obrazloženju svoje odluke, a niko ne može da ih komentariše", rekla je Nela Kuburović novinarima, osvrćući se na zahtev novinarskih udruženja da RJT Zagorka Dolovac obrazloži odluku povodom postupka i slučaja napada na novinare tokom inauguracije predsednika Republike.

Sa druge strane, Kuburovićeva smatra da su pravosudni organi Srbije "i te kako posvećeni", kada je reč o procesuiranju svih prijava koje se odnose na napade na novinare i to, kako je rekla, ne govori samo kao političar, već i kao član Državnog veća tužilaca.

Takođe, ministarka kaže da je upoznata da je RJT donela uputstvo o hitnom postupanju kada je reč o napadima na novinare, a doneta su i posebna uputstva koja se odnose na evidentiranje svakog napada na novinare i potpisan je poseban protokol između Tužilaštva i MUP-a.

"Tako da verujem da postoji posvećenost pravosudnih organa u procesuiranju. A zašto je doneta odluka u konkretnom slučaju, mislim da je dovoljno ono što je navedeno u obrazloženju", zaključila je Kuburovićeva.

"Presuda Mladiću neupotrebljiva za reviziju tužbe protiv Srbije"

Ministarka pravde izjavila je da presuda generalu Ratku Mladiću ne može biti korišćena za eventualnu reviziju tužbe za genocid protiv Srbije.

"Tužba protiv Srbije je već bila podneta i ona je odbačena. Istekli su rokovi za podnošenje revizije, tako da ne vidim način da presuda koja je juče izrečena može biti korišćena, naročito imajući u vidu da je u pitanju prvostepena odluka", rekla je Kuburovićeva.

Dodala je da presuda Mladiću bila očekivana, imajući u vidu dosadašnje presude Haškog tribunala protiv Srba.

Kuburovićeva je podsetila da je njegova odbrana najavila žalbu i da će se nastavak postupka sprovoditi pred Mehanizmom za krivične tribunale koji će preuzeti ulogu Haškog tribunala, koji prestaje sa radom u decembru.

"Ustavni amandmani možda najkrupniji reformski iskorak"

Ministarka je napomenula da reformom pravosuđa u 2018. godini Srbiju pre svega očekuje početak primene novog Zakona o nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, kao i predlaganje ustavnih amandmana, koji je možda i najkrupniji reformski iskorak.

"Verujemo da će Zakon o nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, koji počinje sa primenom 1. marta, kroz formiranje posebnih odeljenja u Višim tužilaštvima i posebnim odeljenjima u Višim sudovima u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu i Nišu, pre svega pospešiti borbu protiv korupcije, što je jedan od prioriteta Vlade Srbije", rekla je Kuburovićeva.

Svakako, kako je dodala, nastavlja se i sa reformskim procesima koji predstavljaju i ispunjavanje obaveza iz Akcionog plana za poglavlje 23.

Kada je reč o ustavnim promenama, Kuburovićeva kaže da je Ministarstvo pravde prethodnih pet meseci sprovodilo konsultativni proces i javnu raspravu koja je započela u maju i bila organizovana zajedno sa Kancelarijom za civilno društvo, te da je održano pet okruglih stolova i da je, pre desetak dana, taj proces završen.

"Kada sumiramo i analiziramo sve što je bilo dostavljeno u pismenom obliku i ono što je izneto tokom javne rasprave, Ministarstvo pravde do kraja godine izaći će sa konkretnim predlozima koji će biti dostavljeni Venecijanskoj komisiji na mišljenje, ali isto tako, otvoriće se javna rasprava u Srbiji, kako bi svi zainteresovani mogli da iznesu svoje mišljenje na predloge amandmana", rekla je ministarka.

Podvlači da, bez pozitivnog mišljenja Venecijanske komisije, Ministarstvo pravde ne može da uputi predlog Skupštini na razmatranje i dodaje da će tokom sledeće nedelje, doći i ekspert iz Venecijanske komisije koji će zajedno sa predstavnicima ministarstva, imati prilike da se susretne sa predstavnicima udruženja sudija i tužilaca i da veruje da će upravo njegova ekspertska pomoć biti veoma važna, prilikom predlaganja amandmana.

Broj komentara 1

Pošalji komentar
(četvrtak, 23.nov.2017 14:49)
anonymous

pitanje za ministarku

Da li je moguće ne prihvatiti odluku sudskih organa ukoliko je već komentarisanje zabranjeno?

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
sreda, 02. april 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom