Tuga u Veterniku, sećanje na život koji nikada neće biti isti

Na području Novog Sada, utočište je pronašlo više od 40.000 prognanih Srba iz Knina, Obrovca, Slunja, Vojnića, Vrginmosta, Petrinje i drugih mesta – uglavnom u Veterniku koji je tako postao najveće naselje u kojem žive srpske izbeglice iz Hrvatske. Sećanja na "Oluju" ne blede, a put povratka u zavičaj za njih je i dalje rovit.

Sa slikom ubijenog brata Mihajla, koji je tek u martu ove godine sahranjen, Ana Rajšić iz Gornje Bačuge kod Petrinje svedoči o golgoti koju je njena porodica doživela u "Oluji" 1995. godine. Tada im je, kaže, sve oduzeto – imovina ali i život, koji više nikada neće biti isti. Gleda patnju svojih roditelja koji su od tada kao žive senke.

30593933

"Tuga dok dišem, ništa se ne može zaboraviti, pogotovo to što njega nema. Sve ostalo je manje važno. On je bio stub naše porodice, nema ga više. Deca siročići, roditelji sami, sve izgubljeno, sve spaljeno, povratka nema", priča Ana.

Područje Petrinje je bilo mesto u kojem se pre rata lepo živelo, svi su radili, kaže Janko Vilus. U "Oluji" mu je ubijen brat Lazar. Posle toga za njih nije bilo života u Petrinji.

"Sećanje na tu izbegličku kolonu je zaista bolno. Gledajući i opraštajući se sa Banijom mislio sam da li ikad više... Taj zadnji pogled je bio tužan i jadan. Narod ide u kolonama, stoka gleda iz dvorišta, neko ju je raspustio, neko nije, ostaju prazna dvorišta, ostaju njive, obrađeno, sve je bilo kultivisano. I jednostavno, pod pritiskom minobacačkih granata, pod pritiskom jedne vojske koja je nastupala organizovano, mi smo se povlačili neorganizovano. Pre 'Oluje' u Petrinji je živelo 64 odsto Srba, a ostali deo su bili Hrvati", seća se Janko.

Na licima izbeglih Srba iz Krajine, u Veterniku kod Novog Sada, urezan bol. Patnja koja traje 22 godine, kažu, ne prestaje.

"Sećam se kolone, tog dana smo izbegli, sin mi je tada imao 17 dana kad smo bežali. Molio sam Boga pored onoga što smo videli samo da izvučemo žive glave i da dođemo nekako do Srbije. Ne bih poželeo nikom tako nešto, bilo koje da je nacije i vere", kaže Neven Ljubičić iz sela Krupa, Obrovac.

Njegov sin Dejan kaže da mu je zavičaj u srcu. "Idem u svoj zavičaj, iako sam imao 17 dana, jer to je i dalje u mom srcu. Tamo sam rođen iako nisam tamo odrastao, i dalje ga posećujem, uvek će biti u mom srcu", kaže Dejan.

Oni koji su se vratili u Hrvatsku teško žive, nemaju škole, bez posla su i ne mogu lako da vrate u posed svoju imovinu pa čak ni lična dokumenta.

Broj komentara 3

Pošalji komentar
(petak, 04.avg.2017 16:12)
Dalmatinac

Povratak

Kakav povratak pa od nule opet. Po svjetu smo se snasli I skucili imamo stabilan posao a sto od tog ima tamo. Samo bi mi trebalo da djeca dolaze iz skole sikanirana od hrvata I ulicom da me copor sustize da bi me pljuvao sto sam cetnik. Dozivio sam to. Prisjetie se samo Zadarske kristalne noci. Daleko im kuca od moje.

(petak, 04.avg.2017 12:46)
007Bond

SamoSloga

Najveći problem oko svega ovoga (22 godine kasnije) je taj što su područija SAO Krajine prazna, i što u njima živi staro stanovništvo, a mladi su u Srbiji, ili Republici Srpskoj, ili po svetu...A bez mladih nema budućnosti, i nema oživljenja Krajine....I bitno je da imamo što više prijatelja u svetu...I tek onda ćemo moći uticati da srpske kuće i imanja po svim delovima Krajine ožive, i tek onda će Hrvati biti blokirani u smislu da više ne mogu da utiču na NEpovratak mladih Srba na svoja vekovna ognjišta... – I to treba da nam bude cilj u budućnosti!!! 

(petak, 04.avg.2017 10:31)
anonymous

Hrvatska to već nekoliki puta ponavlja

Nikad zaboraviti i nikad oprostiti!!!

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
13° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom