Kako će se meriti srednja brzina na auto-putu?
Nova metoda merenja prosečne brzine na auto-putu i sankcionisanje vozača posle naplatne rampe, u stručnim krugovima ali i u javnosti, izazvali su veliku polemiku. Kako će sistem funkcionisati i kako će se naplaćivati kazne, znaće se uskoro.
Po jednom rešenju koje je blisko praksi, domaći vozači moći će da budu sankcionisani na kućnu adresu jer se na svim naplatnim rampama beleži broj vozila, kada je ušlo i kada je izašlo na pojedinim deonicama.
Kada je u pitanju naknadna kazna za prekršaj, on će se utvrđivati kamerama na sličan način kao što je u slučaju žutih traka, pozivaće se vozač da se izjasni ko je vozio automobil i ko je prekršaj učinio.
Stranci, tranzitni turisti, moraju biti sankcionisani na licu mesta, ali to uvodi novi problem kada su velike gužve – kako njih sve, a nekada ih je na desetine hiljada, izvesti kod sudije za prekršaje.
U MUP-u čitav tim radi na analizi probnog sistema i posle toga znaćemo kakvu su metodologiju usvojili. Od ove mere se neće odustati, kažu u MUP-u, jer se tako čuvaju životi i pojačava bezbednost saobraćaja.
"U 2015. godini na našim auto-putevima poginulo je 60, a prošle godine više od 50 osoba. Učinićemo sve da pojačamo bezbednost i smanjimo broj žrtava", ističe direktor policije Vladimir Rebić.
Dosta polemike izazvala je i maksimalna prosečna brzina koja je ograničena na 120 kilometara na čas na auto-putu. Radi brže protočnosti ali i radi velikog broja tranzitnih putnika koji su se vratili na naše drumove, postoji ideja da se zbog novog kvaliteta auto-puteva ona podigne na 130 kilometara na čas.
"Mislim da to možemo. Mnogo ulažemo u održavanje, imamo moderan auto-put. Pokrenuću inicijativu da se tako nešto uvede", poručila je ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović.
Stručna javnost daje punu podršku tom sistemu. U Komitetu za saobraćaj kažu da se ova mera više odnosi na strane, tranzitne turiste, nego na naše vozače koji sve manje krše ograničenja.
"Možda neće svi stranci uspeti da budu kontrolisani i sankcionisani, ali oni koji plate proneće vest drugima da je kazna moguća pa će i oni smanjiti brzinu. Bitno je da se sa time počne", ukazuje Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
U MUP-u kažu da će naći načina da strance koji najviše prave saobraćajne udese stave pod kontrolu. Za njih spremaju specijalni sistem naplate kazne, ali i presretače koji će pored prosečne meriti i ostvarene brzine na auto-putu. Realno je očekivati da se analize oko turističke sezone završe do kraja avgusta, a tada će uz određenu kampanju novo kažnjavanje biti uvedeno u praksu, koja će biti obavezujuća za sve.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 23
Pošalji komentarHm
Ma sve je to OK, samo mi zao presretaca...Koja je sad njihova svrha?
re Prava svrha
potpuno se slazem .Ono sto ja vidim na regionalnim putevima su preticanja na punu,u polu krivini ,bezbroj makazica a milicije nigde,a oni mere brzinu na najkvalitetnijim putevima u Srbiji.
ZAPAD I MI
Skoro u svim drzavama EU postoje ovakve deonice koje neki od prethodnih komentatora opisuju. Deonice su uglanom po 5-6 km i to na onim najopasnijim mestima auto-puta ili na mestu gde je potrebno smanjiti buku. Skoro u svim zemljama EU postoji tolerancija previsenja, negde vise, negde manje. Smatram da je brzina od 130 km ipak najbolja kao maksimalna. Razumljivo je da ima zemalja gde se ona ogranicava na manje, ali to sve zavisi od konfiguracije terena. Kod nas je sve ravno. Kao sto je neko ranije napomenuo, mnogo veci broj nesreca je na sporednim putevima a ne na auto putu.
Preticanje
Svaka mera koja spašava živote je dobra. Ali kod ovog đerenja brzine kao problem prepoznajem prericanje autobusa i kamiona. Oni često voze brzinom od 100 do 110 km/čas i preticanje brzinom od 120 može veoma dugo da traje. To znači da se paralelno vozi i to je rizična situacija. Zato svi ubrzaju dok pretiču. Ali ako se ubrzava onda se skraćuje vreme puta i povećava srednja brzina. A ako se posle uspori, koja je svrha preticanja. Sve u svemu, pravi se nervoza kod vozača tokom preticanja i smanjuje bezbednost saobraćaja. Mislim da ograničenje svakko treba da budenpodignuto na 130 km/č.
Trajekt Kontrola Brzine
U Holandiji, na najprometnijim putevima, iako na jednom ima po 5 traka po smeru, postoje deonice gde kamere, za svaku traku, montirane na nosacu iznad puta, snimaju brzinu svakog vozila kako prolazi. Na pocetku i na kraju te deonice, izmerene brzine, kao i registarski broj tablica, se uporedjuje, te se preracunava prosecna brzina za tu deonicu. Deonice su odprilike 5 km, ne duze. Za svako prekoracenje prosecne brzine, stize kazna na kucnu adresu. Posto su u EU, za svaku tablicu kojan nije holandska, ali je iz EU iste kazne, samo malo kasnije, stizu i na svaku adresu van NL.
Ovakva pravila nisu samo za smanjivanje nezgoda na putu, vec i za nizu buku, kao i nize zagadjenje sredine.
dždždž
Ugradite kamere za kontrolu brzine i naplaćujte stvarne prekršaje a ne hipotetičke.
..
najbolje uvesti taxograf kao kod kamionista ,u ovom slucaju kaznu ce placati samo ini koji se ne zaustavljaju a voze malo brze,jos gore je kadneko ceka 2 sata na naplatnoj rampi i posle vozi 220 na sat da nadoknadi zaostatak a zna da kaznu nece platiti.
Prava svrha
Koja je svrha toga?Bezbednost saobraćaja?Smanjenje broja nesreća?Pa ne znam nešto da se kod nas na autputevima često dešavaju nesreće.A vozi se u proseku možda 130-135.Neuporedivo se više gine i strada na magistralnim, regionalnim i lokalnim putevima, i u naseljenim mestima.Znači, pare, pare, pare... Što bi se reklo, investitanje u naplatu kazni koje nemaju blage veze sa bezbednošću saobraćaja.Ali, pametnije je i jeftinije usput zaustaviti se, pa i potrošiti za kafu ili neki napitak, nego platiti kaznu.
Glava nema cenu
Kada je u pitanju mera spasavanja zivota.Uvek podrzavam.Ko vam kaze da satelit, mislim navigacija, nece da iskljucuje merenje provedenog vremena automobila kada je on u mestu.Ako bi to bilo tako, onda samo napred.Podrska
Veleumno
Voziš veoma brzo i zaustaviš se na pauzu i nema kazne
Voziš malo brže i ne zaustaviš se i platiš kaznu
Znači kazna je za one koji se ne zaustavljaju. A realnost o brzini kojom je vozilo išlo i realno napravljenom prekršaju pekoračenja brzine? Ma koga briga za realnost, važno se da se kasa puni.