Apostolova i Papadopulo: Čuvajte kulturno nasleđe Prizrena
Šefica kancelarije EU na Kosovu i Metohiji Natalija Apostolova je sa svojim saradnicima i šeficom misije Euleks Aleksandrom Papadopulo posetila Prizren, nakon čega su zajednički apelovale na buduće lidera da imaju na umu koliko je važno kulturno nasleđe u ovom gradu i da zato ne treba da ga uništavaju.
Njih su predstavnici nevladinih organizacija upzonali o stanju kulturnih dobara u tom gradu.
Apostolova i Papadopoulo su najpre obišle nekoliko kulturnih spomenika u Prizrenu, nakon čega je šefica misije EU rekla da je taj grad jedan od najslikovitijih mesta na Kosovu i da je rušenje kulturnog nasleđa zabrinjavajuće.
"Apelujemo na buduće lidere da imaju na umu koliko je važno kulturno naslijeđe, jer bez toga Prizren će izgubiti ulogu značajnog mesta", poručile su Apostolova i Papadopulo.
Podsetile su da je Prizren domaćin Dokufesta i da veliki broj turista dolazi tu, da se u tom gradu snimaju filmovi, te da je to jedno od najbitnijih mesta na Kosovu.
"Apelujemo da i druge zemlje i međunarodne donatora da sakupe sredstva za očuvanje nasleđa u Prizrenu", poručile su one.
Apostolova je primetila da Ima mnogo kuća koje se ruše i o kojima se ne vodi računa, zbog čega se, kako je rekla, i desila nesreća trogodišnje devojčice koja je nastradala u jednoj staroj kući.
Od 382 tradicionalne kuće u istorijskom delu Prizrena danas ih je svega 155. Skoro polovina istorijskih spomenika u Prizrenu je ugrožena, a mnogo kuća je uništeno kako bi se obezbedio parking prostor, kažu predstavnici civilnog društva.
"U našem gradu ima 35 nezakonitih parking prostora. I pored više od stotinu prijavljenih slučajeva uništavanja kulturnog nasleđa, do sada za to niko nije odgovarao. Skoro polovina spomenika u historijskom dijelu Prizrena je uništena i taj trend se nastavlja", kaže Tringa Kasemi, NVO "Fem aktiv", preneli su kosovski mediji.
Ova grupa nevladinih organizacija apelovala je da vladavina zakona mora garantovati zaštitu života ljudi, nasleđa, različitosti i kulturnih dobara grada. Oni su, takođe, apelovali na međunarodnu zajednicu da spreči širenje ove pojave.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarДискриминатори!?
Дискриминација Срба у сред царске Србије!?
Еуропа можда не зна да постоји дугачак вински цевовод , који је изградио Цар Душан од Велике Хоче до Призрена!
Можда не знају да је то постојбина Срба, ту је наш Призренски град - Каљаја , ту су наши манастири,цркве, многи до темеља ликвидирани!
Ту живе и наши Горанци, и Турци, и грађани других нација, вера...
Ту се гуши вера Православна, али не само Православна, гуши се и вера њихове браће Бекташи реда, и Руфаије !?
Ту се узурпира Србска имовина, и ћути свја Јевропа!?
Докле бре!