Zašto je vakcinacija dece važna

U Srbiji i svetu je u toku nedelja imunizacije – za većinu prirodan i nedvosmisleno potreban proces. Ipak, za odlučnu manjinu, i dalje neprihvatljiv. U Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" ističu da je važno održavanje kolektivnog imuniteta, a da bi se on postigao, neophodno je da 95 odsto mališana bude vakcinisano prema kalendaru imunizacije. Cilj je da u Srbiji ne bude nijedne osobe obolele od malih boginja.

Doktorka Milena Kanazir, epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", kaže za RTS da je nedelja imunizacije prilika da se i stručnoj i opštoj javnosti skrene pažnja na značaj imunizacije.

To je važno zbog kolektivnog imuniteta, a cilj je da većina dece bude vakcinisana po programu, najmanje 95 odsto. Korist nije samo po pojedinca, već to utiče na zajednicu u celini, rekla je Milena Kanazir gostujući u Dnevniku RTS-a.

"Srbija je zemlja sa dugom tradicijom kada je u pitanje imunizacija. U dugom vremenskom periodu održavali smo obuhvat od preko 95 odsto", rekla je doktorka.

Prema njenim rečima, najveći procenat ostvarene vakcinacije dece je sa kombinovanom petovalentnom vakcinom, ali to nije slučaj i sa nekim drugim vakcinama, pre svega sa onom za zaštitu od malih boginja.

"Samo kada je visok procenat vakcinisanih, moguće je sprečiti širenje bolesti i nastanak epidemije", rekla je Kanazirova i dodala da je američki region dostigao taj status još 2000. godine.

Ističe da je cilj da u Srbiji nemamo nijednu osobu obolelu od malih boginja.

Objasnila je da u bliskom okruženju vlada epidemija širokih razmera, da je u Rumuniji za poslednjih godinu dana registrovano oko 5.000 obolelih od malih boginja, a da većinu čine deca do pet godina.

Kao posledica ove bolesti registrovana su čak 22 smrtna ishoda, što je mnogo jer se očekuju jedan do dva smrtna ishoda na 1.000 obolelih, rekla je Kanazirova i dodala da je po jedan smrtni ishod registrovan i u Bugarskoj i u Portugaliji.

Ovakva situacija bi, ističe, trebalo da bude opomena.

"Ovo je prilika da se u ovoj nedelji ponovo skrene pažnja da ove zarazne bolesti nisu iskorenjene. Vakcine su postale i žrtva sopstvenog uspeha, jer mnoge kolege nisu bile u prilici da vide zarazne bolesti...", rekla je Kanazirova i naglasila da se na primer virus malih boginja vrlo brzo širi sa obolele na nevakcinisanu decu.

Ističe da su svim zavodima i zdravstvenim ustanovama prosleđene smernice da se u svim opštinama gde je obuhvat vakcinacije ispod 95 odsto sprovede dodatna imunizacija.

Biljana Aleksić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine u Domu zdravlja Stari grad, kaže za RTS da su roditelji najviše uplašeni zbog MMR vakcine (protiv malih boginja, zaušaka i rubeole), ali da je zadatak pedijatra da razgovara sa njima i objasni zašto je vakcinacija deteta važna.

Od početka godine inpekcija je podnela 49 prijava protiv roditelja koji nisu hteli da vakcinišu svoje dete, ali nema podataka koliko njih je do sada kažnjeno. Tokom prošle godine ukupno je bilo 198 prijava, što je 10-12 procenata manje nego 2015. godine.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 19. april 2025.
13° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom