Dragocena iskustva Hrvatske u programu transplantacije
Hrvatska je članica "Evrotransplanta", a kod njih važi i zakon o pretpostavljenoj saglasnosti – svi građani su potencijalni donori osim onih koji su u registru nedavalaca. U budućem razvoju transplantacionog programa naša zemlja mogla bi da iskoristi i njihovo iskustvo, jer Hrvatska ima 40 donora na milion stanovnika, a Srbija tek tri.
Doktorka Mirela Bušić, nacionalna koordinatorka za transplantaciju Hrvatske rekla je za RTS da je glavna poruka građanima da treba da imaju poverenje u svoj zdravstveni sistem, pogotovo posle ulaska u Evrotransplant gde će to biti pod međunarodnim monitoringom.
"Naravno, broj transplantacija zavisi prvenstveno od volje i stava pojedinaca, vaših građana da daruju svoje organe za presađivanje", rekla je doktorka Bušić.
Za sada je Srbija dobila probno članstvo na godinu dana. Ukoliko sve ispunimo šta će značiti punopravno članstvo u toj organizaciji za našu zemlju i pacijente.
To je jedna velika prilika za državu, odnosno zdravstveni sistem, da napavi kvalitativni korak i iskorak i, naravno, velika prilika za pacijente da dobiju veću šansu, bržu šansu da dođu do cenjenog traženog organa za presađivanje.
Pristupanje Evrotransplantu je sličan proces kao pristupanje Evropskoj uniji. Evrotransplant ima svoje kriterijume i mora se naglasiti da neće gledati kroz prste, kriterijumi su jasno definisani i njih ćete morati poštovati.
Treba malo angažovanja, ali većina preduslova je, ja bih rekla, blizu ispunjenja.
Jedan od uslova je da usvojimo novi zakon o transplantaciji organa a on bi mogao da donese model tzv. pretpostavljene saglanosti. Takav zakon važi u Hrvatskoj, koliko je to važno.
Ja bih rekla da bi to bio zaista jedan pozitivan pomak govoreći, naravno, sa iskustvima Hrvatske i zemalja koje imaju pretpostavljenu saglasnost, poput Španije, zemlje koje imaju najveći broj donora, on bi olakšao zdravstvenim radnicima kritični trenutak pristupanja i razgovora sa porodicom i moram reći da je potrebno poverenje javnosti, ali pretpostavljena saglasnost ne bi ugrozila poverenje javnosti.
Hrvatska je već duže od 10 godina članica "Evrotransplanta", šta se promenilo zahvaljujući tom članstvu?
Zajedničkom razmenom tih iskustava, mišljenja, procedura, naši transplantacijski timovi podigli su nivoe svojih programa, tako da su bolnice imale benefite od tog članstva, i građani i pacijenti – svi smo osetili benefite tog članstva, tako isto želimo i vama.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar