Šarčević: Sankcije za direktore koji nisu primili tehnološke viškove
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević je za RTS rekao da dualno obrazovanje nije zamišljeno tako da dovede do tehnoloških viškova u školama i da je profesor iz škole mentor učeniku na praksi u nekoj ustanovi. Ističe da će direktori koji su se oglušili o obavezu preuzimanja tehnoloških viškova snositi odgovornost.
Mladen Šarčević je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da mu je drago što u okviru Sajma knjiga godinama teče manifestacija sajma "Učila i obrazovanja".
"Tu imamo priliku da pokažemo javnosti neka nova dostignuća kada je u pitanju nastavna tehnologija, kada su u pitanju određeni projekti, kada je u pitanju inkluzija, koja se primenjuje u našim školama na raznim nivoima, kada su u pitanju primeri dobre prakse i ono naročito aktuelno ove godine – primeri dualnog obrazovanja koji imaju najviše štandova, a vezano je za srednje-stručno i visoko obrazovanje", objašnjava ministar Šarčević.
Ističe da dualno obrazovanje nije zamišljeno tako da dovede do tehnoloških viškova u školama.
"Ja to tako ne gledam niti je to tako zamišljeno. Mi nismo promenili nastavne planove i programe, dualno obrazovanje već postoji, i to se nije desilo. Ekonomska škola na primer radi dualni model. Ako dete ide na praksu, i delom svoje prakse je prisutno u banci, ako je finansijski smer, tada mentor ide sa njim, a to je profesor iz škole. Niko u banci ne može da izigrava pedagoga", napominje Šarčević.
Dodaje da će se protiv direktora koji su se oglušili o obavezu preuzimanja tehnoloških viškova voditi postupak.
"Da li će to biti disciplinski postupak, da li raskid radnog odnosa, videćemo, ali moramo uključiti pre svega školske odbore. Idemo redovnim postupkom preko školskih odbora, idemo na direktore, slede prosvetna inspekcija, pa inspekcija rada. Upornom akcijom smo to sada doveli na jedan broj koji možemo kontrolisati i uraditi 'peške' jednog po jednog", napominje ministar.
Kaže da je pre dva dana u redovnoj agendi imao posetu turskog ambasadora u Ministarstvu prosvete. Tom prilikom je bila pomenuta i tema škola turskog imama Fetulaha Gulena.
"Ima mnogo turskih osnivača škola po celom svetu, ja to znam, i niko ovde nije postavio pitanje da li te ustanove rade kvalitetno ili ne. To su 90 odsto srpski državljani u tim školama, a Srbija je suverena država i postupaće po svojim zakonima. Ako je neko dobio akreditaciju da radi po istim tim zakonima i isti ambasador je bio na otvaranju i ako se promenila politika te države, a mi na vladi dobijemo neka zvanična saopštenja, vlada će o tome raspravljati", istakao je Šarčević.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar