Za najosnovnije stavke studentskog života potrebna cela plata

Uoči nove akademske godine, u Beograd dolazi više hiljada studenata iz unutrašnjosti. Pre obaveza na fakultetu, učenja i ispita, moraju da prebrinu prvu brigu – gde će stanovati. Za one koji ne dobiju dom, iznajmljeni stan je najveća stavka.

Za nekoliko dana Aleksa se iz Prokuplja seli u Beograd. Za studije u drugom gradu, njegovi roditelji će, kaže, morati da izdvoje jednu celu platu.

"Pošto sam ja student na budžetu, imam te privilegije da živim u domu, da se hranim u menzi, to i nije tako skupo, čak je menza jeftinija nego (da se hranim) kod kuće. Ali, opet, postoje neke stavke koje su dosta skuplje. Bez nekih 200 evra sve to da se pokrije jako je teško", rekao je student Aleksa Milenković.

U dom, međutim, mogu samo najbolji. Ni 10.000 kreveta, koliko ih je u beogradskom studentskom centru, nije dovoljno za sve zainteresovane akademce, osobito kada se ima u vidu cena.

"U zavisnosti od kategorije sobe i doma, smeštaj košta od 1.200 do 1.400 dinara na mesečnom nivou, a ishrana 171 dinar dnevno, što na mesečnom nivou iznosi 5.210 dinara", kaže Miroslav Sarić iz Studentskog centra u Beogradu.

Oni sa slabijim uspehom, kao i studenti koji više vole privatnost, idu u stanove. Dok u Beogradu garsonjere i manji stanovi koštaju od 150 do 300 evra, u drugim gradovima smeštaj je dvostruko povoljniji.

Tako u Nišu i Kragujevcu za garsonjeru studenti moraju da izdvoje od 80 do 150 evra. Jednosoban stan u Nišu košta od 80 do 200, u Kragujevcu od 100 do 150 evra.

Troškovi se smanjuju ako više studenata deli stan.

"Ljudi koji izdaju stan to ne vole. Smatraju da bi tri studenta ili tri studentkinje napravili u stanu haos, a takođe ni roditelji koji iznajmljuju stan to ne dozvoljavaju svojoj deci, jer misle da će se, ako ih je više, više družiti a manje učiti", objašnjava Kaća Lazarević, agent za nekretnine.

Kada se stanarini dodaju režije, hrana, prevoz, knjige, društveni život, za jednog studenta potrebna je cela prosečna plata. Roditeljima koji školuju više dece potrebne su i posebne veštine u preračunavanju.

Broj komentara 2

Pošalji komentar
(среда, 28.сеп.2016 09:52)
anonymous

На ово деценијама нико не реагује

Факултети студентима наплаћују и по 100 динара за ШВ -20 образац кога, иначе, бесплатно добијају од Републичког завода за статистику.
Ово "поткрадање" када се помножи бројем студената који уписују годину , престаје то да буде и постаје пљачка.

(среда, 28.сеп.2016 09:38)
anonymous

I Tito nam se priklonio

Istina je da treba prosecna plata! Zbog toga sto si na budzetu, a kupujes knjige, placas nezakonitu naknadu za prijavu ispita i overe semestra, zato sto su predstavnici studenata lako podmitljivi, zato i nemamo studentske proteste za koje ima razloga.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 07. april 2025.
3° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom