Koncentracija radona u Srbiji u granicama proseka EU
Prosečna godišnja koncentracija prirodnog radioaktivnog gasa radona u Srbiji je 105 bekerela po metru kubnom i ona je u granicama proseka u Evropskoj uniji, saopštila je Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije.
Tokom Nacionalne kampanje merenja koncentracije radona koja je bila sprovedena tokom 2015. i ove godine podeljeno je 6.000 detektora i rezultati su pokazali da je u 87 odsto stanova i kuća u kojima su vršena merenja, koncentracije radona u očekivanom opsegu u odnosu na postojeće zakonske preporuke i u skladu s tipom izgradnje objekata.
Direktor Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije Slađan Velinov rekao je da je kod 4.137 merenja utvrđeno da radona ima ispod zakonom propisanog nivoa za godišnju koncentraciju tog gasa za novoizgrađene objekte, a koja je 200 bekerela po metru kubnom.
"Kod 479 merenja ili 10 odsto svih merenja, utvrđena je koncentracija radona između 200 i 400 bekerela po metru kubnom koliki je zakonski propisan nivo za godišnju koncentraciju tog gasa za već postojeće objekte", kazao je Velinov.
Veselinov je naglasio da je kod oko tri odsto merenja ili u 158 objekata izmerena koncentracija radona veća od 400 bekerela po metru kubnom, dok je kod svega 0,3 odsto svih izmerenih objekata ili njih 14 njih utvrđene visoke koncentracije radona od preko 1.000 bekerela.
Velinov je naveo da je maksimalno izmerena koncentracija radona na jednom mernom mestu bila 4.335 bekerela po metru kubnom.
Prema podacima Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja, na teritoriji Srbije se nije izdvojila ni jedna oblast s visokom koncentracijom radona, dok se region Zrenjanina, Smedereva i Požarevca ubraja u one sa srednjom vrednošću tog gasa, a Kragujevac i Pirot u regione sa najniže zabeleženim koncentracijama.
Navedeno je i da su Nacionalna kampanja merenja koncentracije radona koja je bila sprovedena od oktobra 2015., do aprila 2016. podržali Međunarodna agencija za atomsku energiju i Ministarstvo poljoprivrede i žaštitu životne sredine Srbije, a da su rezultati detektora koji su bili deljeni za merenje očitavani u ovlašćenoj laboratoriji u Švedskoj.
Najavljeno je i da će ove akcije merenja koncentracije radona, koji je kako su rekli drugi po značaju uzročnik dobijanja raka pluća, odmah posle pušenja, odnosno koji je odgovoran za tri do 14 odsto slučajeva oboljevanja od te bolesti, biti nastavljena i u budućniosti u Srbiji, a njome će biti obuhvaćene kuće i stanovi u regionima gde nisu vršena merenja, ali i radne prostorije, škole i vrtići kako bi se prepoznala radna mesta s povećanom koncentracijom tog gasa.
Planirano je i da se tokom jeseni organizuje dolazak stručnjaka iz te oblasti, kako bi građevinskim stručnjacima u Srbiji bile predstavljene metode i načini smanjenja koncentracije radona u postojećim objektima i prilikom gradnje novih.
Radon je prirodni radioaktivni gas bez boje mirisa i prisutan je u mnogim materijalnima odakle može da dospe u životnu sredinu. Najveće koncentracije tog gasa nalaze se u prizemnom sloju atmosfere.
Na otvorenom prostoru koncentracija radona je niska, ali u zatvorenom može biti veoma visoka. U organizam ulazi respiratornim putem.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar