Iščekujući nove lekove, teško oboleli u trci sa vremenom
Iako će lista lekova koji se izdaju na recept biti duža za 220 lekova, čeka se odluka Upravnog odbora RFZO, koju treba da potvrde resorno ministarstvo i Vlada. Još se ne zna kada će se teško oboleli lečiti inovativnim lekovima. Iz Fonda poručuju da će sa proizvođačima uskoro nastaviti razgovore o tome. Pacijenti apeluju na nadležne, jer, kako ističu, nemaju još mnogo vremena za čekanje.
Jedan od pacijenata koji iščekuju jeste i Dragan Katanić. Boluje od mijelofibroze, hematološke i maligne bolesti, zbog čega je, između ostalog, njegova slezina toliko velika da svakodnevno strahuje da ne pukne. Obraćao se nadležnima, a pomoć ne stiže.
"Poslali smo pismo na više adresa, u međuvremenu bili na razgovoru u RFZO i izložili smo situaciju. U toku je procedura da se novi lekovi stave na listu, ali ona nije završena. Čekamo, nemamo alternativu", ističe Katanić.
Bojan Trkulja iz Udruženja proizvođača inovativnih lekova "Inovija" navodi da je ovo ko zna koje proširenje liste generičkim lekovima. "Izostali su oni lekovi koji su pravi napredak, koji najefikasnije leče. Imali smo tokom proleća više sastanaka sa resornim ministarstvom i Fondom, i razgovarali kako bismo mogli i mi da pomognemo da se olakša ulazak – nisu dali rezultat", naglašava Trkulja.
U ovom trenutku odgovarajuću terapiju čekaju i oboleli od hepatitisa C, metastaskog melanoma, oni koji imaju rak bubrega, jajnika, limfnih žlezda... U "Inoviji" se nadaju da Fond uskoro reši sporna pitanja, a pacijenti pitaju da li će do tada izdržati.
"Vrlo je teško čekati toliko dugo, nama je to kao da čekamo smrtnu presudu. Ako kažu da nema leka, za nas je to onda brzi kraj. Nama je to mnogo važno, onima koji odlučuju verovatno ne toliko", apeluje Trkulja.
Trkulja navodi da u ovom trenutku ima 180 zahteva za stavljanje inovativnih lekova na pozitivnu listu. Nada se da će ove godine biti stavljeni na pozitivnu listu.
Iz "Inovije" podsećaju da Bugarska ulaže u zdravstvo manje nego Srbija, ali je svojim građanima omogućila inovativne lekove. Imaju ih i pacijenti u Hrvatskoj, Sloveniji, dok u Srbiji u poslednjih pet godina na listu nije stavljen nijedan takav lek.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar