Koliko će novi zakon pomoći žrtvama nasilja?
Zakon o zaštiti od nasilja u porodici očekuje se na jesen. Trebalo bi da omogući nadležnima da hitno iseli nasilnika iz porodičnog doma, bez obzira da li je vlasnik stana ili kuće. Ako bude usvojen, taj akt bi trebalo da garantuje bolju zaštitu žrtve nasilja.
Žrtva nasilja na ulici, nasilnik u kući – nekažnjen. Umesto toga, završiće u policijskoj stanici. Čak i zbog pretnje ili ako policija proceni da postoji rizik da nasilja u porodici eskalira.
"U policijskoj stanici će policija u roku od osam sati moći da donese rešenje da se nasilnik vrati kući ili da priđe žrtvi na 48 sati", kaže državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić.
Oni koji svakodnevno pomažu ženama žrtvama torture kažu – primena neće biti laka.
"Očekujemo da muškarci koji budu iseljeni iz stanova ili kuća koje su njihovo vlasništvo reaguju na razne načine što je, imajući u vidu nasilje u porodici nešto što može da se očekuje zakon predvideo i šta u slučaju da nasilnik pravi probleme", ističe koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević.
Ilić kaže da ako nasilnik prekrši bilo koju meru iz porodičnog ili iz ovog posebnog zakona, može biti odveden prekršajnom sudiji odmah i prekršajni sudija može da mu izrekne kaznu zatvora do 60 dana žalba na ovakvu odluku prekršajnog suda ne odlaže izvršenje.
Prekršajni sudija, policajac, Centar za socijalni rad, lekari, nevladin sektor – za istim stolom nedeljno će ih okupljati javni tužilac. Razmatraće sve predmete nasilja u porodici. Takvo koordinaciono telo u Zrenjaninu već postoji – postoje i rezultati.
"Dobro pripremljene tužbe koje podnosi centar za socijalni rad ili osnovno javno tužilaštvo u Zrenjaninu što skraćuje postupak suda da ne mora službeno da pribavlja dokumentaciju tako da možemo brzo da završavamo predmete", ističe sudija Osnovnog suda u Zrenjaninu Zagorka Živankić.
Svi predmeti i sve prijave se evidentiraju, da se pod izgovorom porodične svađe ne bi ublažavala slika brutalnog porodičnog nasilja koje se ponavlja.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 2
Pošalji komentarSve mogu same
Da li će taj novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici tretirati samo muškarce ili nasilnik može da bude i ona lepša polovina? Bojim se da ćemo uz sve jače pritiske belosvetskih NVO i uz ogromnu pomoć naših volonterki, ostati i bez prava da se žalimo na loš zakon! Izgleda da se muškom rodu crno piše! Još samo da omoguće da u svakom gradu imaju i banku genetskog materijala. Ni za šta im nećemo trebati!
Odlično, ali...
Na osnovu ovih mera, čovek bi pomislio da su muškarci divljaci, idioti i da su isključivo oni nasilnici.
Često muškarci trpe neviđeu psihičku torturu, a niko i ne pomišlja da ih institucionalno zaštiti. Recimo, poznajem čoveka koji spava u garaži sopstvene kuće iz koje ga je žena izbacila. Još je, jadnik, išao u centar za socijalni rad, nadao se da mu nešto pomognu, ali izgleda da do prevosnažne presude on nema prava i na šta!
Mislite da je njegova muka manja zato što nema da pokaže modrice? Za njega se niko ne valja po betonu, a ako izgubi živce, imate efikasan mehanizam da zaštitite nasilnicu! Osim ako se ne reši na nešto drugo, u kom slučaju vam ni ne ulazi u statistiku.