Kako danas izgleda nemanjićki mač

Mač je oružje, statusni simbol i oličenje vlasnika. One koje će u seriji o Nemanjićima nositi Stefan Nemanja, njegovi sinovi Stefan Prvovenčani i Vukan, imperator Barbarosa, vizantijski car Manojlo, kao i najvažniji krunidbeni mač Stefana Prvovenčanog izrađuju se u kovačkoj radionici Slobodana Marinića u Sremskoj Mitrovici.

Kako ističe Slobodan Marinić, kovanje mačeva nije samo udaranje usijanog čelika: „Reč je o spoju istorije, arheologije, proučavanja metalurgije kao i umetnosti, bavljenja viteštvom, proučavanje onog kako su zaista izgledali mačevi u srednjem veku i ko su bili ti vitezovi i vladari koji su te mačeve koristili i nosili. Za svakog viteza, mač predstavlja njegovu dušu“.

Za kovača je još veća odgovornost kada su mačevi za Nemanjiće, dodaje 29-godišnji Sremskomitrovčanin. Veterina mu je profesija, ali su mu vatra, nakovanj, čekić i izrada mačeva hobi od srednje škole. Za izradu jednog u radionici je od petnaest do mesec dana. Pomoć zatraži samo ako su rokovi kratki. 

Akademski slikar Ivan Canjar otkriva da svaki deo koji obrađuju Marinić zahteva da se obradi do perfekcije: „Ja mu pomažem u izradi drvenih kanija to jest futrola za mačeve i povremeno dobijem čast da poliram mač“.

Od kovanja, do gravure, obrade hrastovih rukohvata i telećeg boksa za futrole - sve je godinama unazad usavršio. Četiri od ukupno sedam mačeva već su na snimanju. Najvažniji i najveći izazov je krunidbeni mač Stefana Prvovenčanog. 

Slobodan Marinić ističe da je ovo velika čast, ali i obaveza.

„Svi mi koji se bavimo viteštvom i kovanjem mačeva, nekako je na nama da prenesemo ne samo duh srednjeg veka, nego duh naše srednjovekovne Srbije. Da bih došao do izgleda mačeva srpskih vladara, napravio sam veliko istraživanje od naših muzeja, preko istraživanja fresaka, istraživanja zapisa, o tome kako su oni izgledali do toga kako su izrađivani“, tvrdi Marinić.

Ovo je ostvarenje kovačkog sna i zato, kaže Slobodan, i posle 24 sata provedenih u radionici ne oseća umor i težinu posla, nego zadovoljstvo i poštovanje.

Broj komentara 17

Pošalji komentar
Vidi još

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 01. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom