уторак, 11.04.2023, 20:00 -> 20:01
Извор: РТС
Аутор: Тамара Стојсављевић
Макрон у Хагу о будућности Европе, активисти прекидали његов говор
Председник Француске Емануел Макрон је у посети Холандији. У Хагу је говорио о будућности Европе у јеку критика, углавном с друге стране Атлантика, поводом његових ставова да је Европи потребна стратешка аутономија и независнији став према Америци и Кини, и њиховом спору око Тајвана. Његов говор су прекидали и активисти називајући га "председником насиља и лицемерја" у светлу вишенедељних протеста у Француској због најављене пензионе реформе.
Холандски краљ и краљица срдачно су дочекали француски председнички пар у Амстердаму, уз највише државне почасти. То је прва званична посета француског председника Холандији после 23 године. У Хагу је говорио о европском суверенитету, више пута прекидан звиждуцима активиста који су га питали "Где је француска демократија?"
Буру је покренуо Макронов интервју на крају посете Кини. И оцена да без стратешке аутономије Европа ризикује излазак из историје, а да може бити трећа суперсила у односу на Америку и Кину.
[рез- Емануел Макрон, председник Француске]
"Био би парадокс да савладани паником поверујемо да смо само амерички следбеници и питање на које Европљани треба да одговоре јесте да ли је у нашем интересу да убрзамо кризу на Тајвану. Мој одговор је не. Најгоре би било да ми Европљани помислимо да морамо да постанемо следбеници ове теме и да се угледамо на агенду Сједињених Држава и кинеску претерану реакцију", рекао је француски председник.
Макронове помирљиве поруке Кини, као и оцене да Европа мора да јача сопстевену одбрамбену индустрију и смањи зависност од америчког долара, изазвале су салве критика појединих републиканских сенатора, али и либералних кругова у Сједињеним Државама. Бела кућа реагује уздржано, не кријући да јој је циљ очување добрих односа с Паризом.
"Ми смо веома задовољни нашим чврстим савезништвом, пријатељством и чињеницом да сарађујемо с Француском широм света. Заиста имамо сјајну билатералну сарадњу и на то смо усредсређени", поручио је портпарол Савета за националну безбедност САД Џон Кирби.
Пекинг је подржао Макронов концепт стратешке аутономије, као и његову оцену да Европа не сме да се одваја од Кине на економском плану.
"Француска је водећа европска земља и једна од пет сталних чланица Савета безбедности. Због тога је важан квалитет сарадње Француске и Кине", рекао је директор Института за европске студије у Пекинги Фенг Жонгпинг.
Чуи Хонгђијан са Кинеског Института за међународне студије каже да је Макронова посета Кини допринела продубљивању економске и трговинске сарадње две земље.
"То се догодило упркос бучним захтевима Сједињених Држава да се прекину или поремете индустријски ланци у Кини. Посета француског председника била је моћан одговор таквој политици", сматра Хонгжжђијан.
Став француског председника поделио је и Европљане. Пољска је против идеје да Европска унија развија стратешку аутономију у односу са Сједињеним Државама. Мадрид има другачији став - да Европа не може да игнорише улогу Кине као кључног трговинског партнера и важног геополитичког чиниоца који би могао да помогне да се оконча рат у Украјини.
Коментари