Грађани и комуналне службе, широм Србије, уклањају последице невремена које је током последњих дана, у више наврата погодило нашу земљу.
Велике проблеме олуја је направила и синоћ, највише у околини Чачка, Краљева, Зајечара. Огромна штета је на објектима, електромрежи, аутомобилима, усевима, воћу, у парковима и на другим јавним површинама.
Поједина насеља данима немају струје. Ванредна ситуација на снази је у седам градова и општина - у Новом Саду, Сремској Митровици, Шиду, Руми, Иригу, Сечњу и делу општине Пожега.
Општинске комисије обилазе погођене крајеве и пописују штету, за коју мештани кажу да је несагледива.
После тешке ноћи и олујног невремена, много посла за мештане Великог Извора у околини Зајечара. Страдали су кровови кућа, усеви, имовина. Јак ветар оборио је далековод, па већи део села нема струју. Надлежни обећавају да ће до краја дана решити проблем.
"Јако је дувао ветар, врата ниси могао да отвориш, а град је у исто време тукао, ово се само сјурило доле, црепови су летели на све стране", каже Јован Николић, из села Велики извор.
Ратка Петров из Великог извора указује да им је невреме уништило баште и засаде.
"Све нам је упропашћено, више немамо чему да се надамо. Прошле године јесте било невреме, али само је било полегло, а сад ништа није остало - нема рода, нема цвета", додаје Ратка Петров.
У Чачку десетковн род јабуке, шљиве и брескве
Слична слика и у чачанском крају. За неколико минута уништен је вишегодишњи труд и рад пољопривредника. Десеткован је род јабуке, шљиве, брескве. Настрадало је и поврће и ратарске културе.
"Кад дођете пред бербу са готовим производом и кад вас задеси оваква катастрофа онда је ово крај, понижење целокупног труда, рада, онога што треба да зарадите да живите, да уложите за наредну годину", каже Тиосав Салемовић воћар из села Липница код Чачка.
Снежана Марковић Ђуровић из Службе за развој пољоприведе Града Чачка наводи да пољопривредни произвођачи могу своју штету да пријаве на шалтерима писарнице Градске управе.
"И онда ће комисија изаћи на терен, проценићемо штете, какве су биле“, додаје Марковић Ђуровићева.
У општини Пожега највећа штета у месту Роге. На готово свим објектима у селу уништени су црепови, процењује се чак 100.000 комада. Као привремено решење, мештанима је подељен најлон. Комисије обилазе домаћинства и пописују штету.
Милка Марковић из села Роге наводи да су село погодиле невиђене падавине, те да је град био величине јајета.
"Све је нестало у двадесет минута, ништа није остало за догодине", каже Милорад Цвијовић из села Роге.
У Краљеву страдали пластеници, воћњаци...
Штета је несагледива, кажу и мештани краљевачког краја. У селима дуж Западне Мораве град и јак ветар су поломили дрвеће, оштетили кровове, пластенике, воћњаке. Нису помогле ни противградне мреже и ракете.
Не памте Краљевчани ни да је град за свега неколико минута уништио десетине аутомобила. Само на једном ауто-плацу штета је већа од 300.000 евра.
Петар Јеремић из Сирче наводи да се овакво невреме не памти у последњих 70, 80 година, да се десило изненада и уништило све засаде.
"Мора хитно да се интервенише, да се обезбеди грађанима огромна количина покривача, црепа или нешто што покрива објекте", каже Радоица Кочовић, члан Градског већа задужен за елементарне непогоде.
У два налета невремена велика штета и у Војводини - оштећено је 80 школа, далеководи су негде покидани у дужини од неколико километара. За санацију, покрајинска влада на располагање је ставила више од 500 милиона динара. Помоћ очекују и од Владе Србије, о чему ће покрајински премијер сутра разговарати са председником Србије.
Коментари