Свечана академија поводом Дана Рома

Свечана академија поводом Међународног дана Рома "Реквијем за заборављене" одржана је у Дому војске, у присуству министарке културе Маје Гојковић и министра за људска и мањинска права Томислава Жигманова.

Министарка Маја Гојковић је у говору истакла да је "ромска заједница интегрални део нашег друштва, који је Србију одувек сматрао својом отаџбином подједнако као и српски народ", као и да су тешки историјски моменти додатно су ојачали пријатељство два народа.

"Овогодишња Академија прилика је да продубимо сећање на све Роме који су се раме са Србима и другим народима борили и страдавали у Првом и Другом светском рату, учествовали у освајању слободе и стварању бољег сутра за читаво човечанство", истакла је Гојковићева.

Подсетила је да су Старо сајмиште, Бањица, Јајинци, Крагујевац, Јабука код Панчева, логор „Црвени крст“ у Нишу и стратиште у Лесковцу, само нека места заједничког страдања, а као и Србима, највеће стратиште Рома у земљама бивше Југославије био је Јасеновац.

Нагласила је да је од изузетног значаја што чувајући успомену на невине жртве, обнављамо Меморијални центар Старо сајмиште, "као живи подсетник и опомену да се такви злочини никада више не понове".

Према њеним речима, вечерашња академија указује на "чињеницу да је ромска заједница и даље повремено неправедно дискриминисана, што је потпуно недопустиво", и обавеза је да се стварају једнаке могућности развоја потенцијала свих људи без обзира на пол, верску или националну припадност.

Гојковићева је подсетила да је у Србији отворен огранак Европског ромског института за уметност и културу, чиме смо показали да је наш модел добар пример и за друге европске земље, а да последњих година Србија улаже велике напоре за смањење јаза у областима образовања, здравља и запошљавања.

"Значајан допринос том циљу даје и Министарство културе, које је преко конкурса у области културних делатности националних мањина у последње три године подржало 60 пројеката који афирмишу ромску културу и обрађују проблематику најосетљивијих група ромске заједнице - деце, младих и жена", напоменула је Гојковићева. 

Жигманов: Морамо сасецати сваке облике мржње и насиља

Жигманов је ромској заједници честитао на устрајности у памћењу на невине страдали, истакавши обавезу да се боримо да овакви злочини не понове и да у свакодневном животу морамо сасецати сваке облике мржње и насиља.

Истакавши да је дужност је да новим покољењима буде осигурана будућност у којој владају мир и толеранција, Жигманов је додао да су Влада Србије и њена министарства увек предани у неговању културе сећања и борби против верске и националне мржње.

Жигманов је нагласио да се не сме дозволити да падне у заборав да је ромски народ био изложен страшном страдању у Првом и Другом светском рату.

"Наша је дужност да створимо добре претпоставке у друштву да ромски идентитет, историја, култура, традиција имају перспективу у нашој држави, јер Србија је дом свих припадника националних заједница", рекао је Жигманов.

Старовић: Заједничка историја Срба и Рома препуна страдања

Државни секретар у Министарству одбране Немања Старовић је подсетио да је заједничка историја Срба и Рома "препуна страдања и мучеништва". "У истим гробницама смо страдали од исте душманске руке", рекао је Старовић.

Старовић је, између осталог, подсетио на Роме ратнике у Српској војсци Ахмета Адемовића, јунака из Кумановске битке и Рустема Сејдића, из чувеног Гвозденог пука.

"Уједињени морамо корачати у будућност. Сви смо обавезни да се без обзира на веру, расу, нацију објединимо око отаџбине, Сећајући се свих Срба, Рома и других народа који су сањали слободну Србију", нагласио је Старовић.

Према његовим речима, због њих морамо бити "поносни једни на друге, што смо комшије, пријатељи и браћа, који шире љубав а не мржњу".

У оквиру музичког дела "Реквијема за заборављене" наступили су сопрани Наташа Тасић Кнежевић и Анастасија Холц и баритон Бранко Тадић, уз пијанисте Сашу Кнежевића и Дарија Хумењука, и хор и оркестар "Станислав Бинички".

Академију је приредило удружење Ромаг, уз подршку Министарства културе и Министарства одбране.

недеља, 24. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње