"Francuskoj važno da čuje stav Srbije na predlog izmene procesa pristupanja EU"

Ministarka za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović i ambasador Francuske Žan Luj Falkoni razgovarali su o budućnosti politike proširenja, pogledima iz Pariza na taj proces, o pravcima mogućih reformi u EU i njenih zajedničkih politika, o bilateralnim odnosima i odnosima u regionu.

Ambasador Žan Luj Falkoni istakao je da je stav Francuske o krajnjem cilju pristupnog procesa jasan – punopravno članstvo za kandidate koji sprovedu sve neophodne reforme, saopštila je pres-služba Vlade Srbije.

Francuska je članicama Evropske unije u subotu poslala neformalni dokument u kojem traži da do januara objavi novi metod pri otvaranju pristupnih pregovora s kandidatima za članstvo.

Falkoni je detaljnije predstavio zamisli sadržane u "non-pejperu" i naglasio da će one svakako biti temeljeno diskutovane među svim državama članicama, a da bi se primenile moraju biti usaglašene u okviru EU, nove Evropske komisije i svih država članica.

Naglasio je da Francuska prepoznaje Srbiju kao ozbiljnu državu kandidata, koja sprovodi važne reforme u oblasti vladavine prava i ekonomije.

Falkoni je poručio da je od izuzetnog značaja za Francusku da čuje stavove, viđenja i iskustva i predloge i eventualne nedoumice Srbije kao odgovornog kandidata koji je duboko u procesu pristupanja, u pogledu dosadašnjeg načina i metodologije vođenja pregovora kao i vidljivih i konkretnih koristi procesa u ovoj fazi pregovora.

Ministarka Joksimović zahvalila na inicijativi ambasadora da dodatno predstavi pozicije Francuske u pogledu tzv. non-pejpera o eventualnim izmenama metodologije proširenja EU.

Joksimovićeva je ocenila da to pokazuje da Francuska vrednuje i uvažava mišljenje i stav Beograda, i da su otvoreni da čuju i naše komentare, ideje, sugestije i nedoumice, posebno u pogledu činjenice da je Srbija pristupajuća zemlja koja ima definisan pregovarački okvir, sa specifičnom i nikada, osim na Srbiji, primenjenom striktnom metodologijioim pregovora, a koja se u izvesnoj meri poklapa sa nekim zamislima prezentovanim u "non-pejperu".

Naglasila je da sa razumevanjem i strpljenjem aktivno zainteresovano  posmatramo predloge reformi EU i politike proširenja, ali i da istovremeno aktivno delujemo u pogledu našeg pristupnog pocesa i sprovođenja obaveza koje smo preuzeli.

Ministarka je dodala da očekuje da će tokom finskog predsedavanja do kraja godine, države članice prepoznati rezultate koje je Srbija postigla u primeni obaveza iz poglavlja 23 i 24, i da će Srbija dobiti saglasnost za otvaranje novih poglavlja u pristupnom procesu.

Sagovornici su se složili da je bilateralna saradnja dveju zemalja u stalnom usponu, posebno nakon važne posete predsednika Makrona Srbiji jula ove godine.

Privredna saradnja je izuzetno intenzivna, što potvrđuje i nedavno uspostavljena Francuska agencija za razvoj sa ciljem dodatnih impulsa razvoju privrede Srbije i Francuske, zaključuje se u saopštenju.

Broj komentara 1

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
četvrtak, 10. april 2025.
6° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom