Radun: Nije nam u interesu da se nadgornjavamo sa Bugarima

Evropska unija nema jedinstven stav kada je u pitanju Kosovo i Metohija zbog čega ne treba očekivati skoro postizanje sporazuma između Beograda i Prištine, rekao je za RTS politički analitičar Branko Radun.

Teško je reći da li je moguć skorašnji dogovor Beograda i Prištine, rekao je gostujući u Jutarnjem programu Branko Radun.

"Format predstavljanja Kosova na međunarodnom planu je ograničen ali imate razna tumačenja od Bugarske preko Španije koja su dijametralno različita. EU nema jedinstven stav iako veći broj zemalja priznaje kosovsku nezavisnost, oko toga ne postoji konsenzus. Nama nije u interesu da se nadgornjavamo sa Bugarima ali je moralo da se odgovori šta je tačno a šta ne", rekao je Radun.

Mesto Federike Mogereni trebalo bi da zauzme Španac Žozep Borelj. O svojoj novoj ulozi on se još nije izjasnio, ali drugi jesu. Zabrinuti to što se, kao građanin Španije, protivi nezavisnosti Kosova i da bi svoj stav mogao da donese i u Brisel.

"EU nije u pravom smislu država. Ona je odmakla od čisto ekonomske zone i ima institucije ali nije država pa čak ni konfederacija. Zbog toga i njeni funkcioneri donose sa sobom i neku svoju nacionalnu politiku. Neće neko ko vodi evropsku diplomatiju voditi politiku svoje matične države ali neće ni raditi protiv nje", objasnio je Radun.

Tokom predstojeće posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu govoriće se o Kosovu ali će evropske integracije biti prioritet, smatra Radun.

Prema njegovim rečima od Berlina evropska diplomatija pokušava da se ubaci u voz i istakne da je bitna ali im to baš i ne polazi za rukom pre svega zato što se Albanci oslanjaju na druge centre moći.

"Uz to i Merkelova i Makron imaju svoje unutrašnje političke probleme i iako Makron pokušava da se pozicionira kao nova perjanica EU to ne ide lako", rekao je Branko Radun ističući da i blizina izbora i političke podele u SAD dodatno odugovlače ceo proces.

Dok Priština pokušava da oteža ionako tešku poziciju Srba na KiM, Srbija pokazuje odlučnost da nađe način da im obezbedi održivi opstanak koji neće podrazumevati samo zadovoljavanje sa najnužnijim, rekao je za RTS Branko Radun.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом