Odbor za prvosuđe dao zeleno svetlo za promenu Ustava

Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo usvojio predlog Vlade za promenu Ustava Srbije u delu koji se tiče pravosuđa. On će biti upućen narodnim poslanicima na izjašnjenje. Ministarka pravde Nela Kuburović kaže da je osnovni argument za promenu Ustava činjenica da važeći tekst ostavlja preveliki prostor uticaju zakonodavne i izvršne vlasti na izbor nosilaca pravosudnih funkcija.

Prvi korak ka promeni Ustava napravila je Vlada krajem novembra prošle godine, kada je parlamentu uputila Predlog da se izmeni najviši pravni akt. Šest meseci kasnije, Obor za ustavna pitanja i zakonodavstvo konstatovao je da je Predlog ispunio uslove - podnet je od ovlašćenog predlagača i u propisanoj formi. To su obaveze koja Srbija treba da ispuni kako bi otvorila poglavlje 23.

Resorna ministarka Nela Kuburović navodi da predlog za promenu Ustava ne sadrži konkretna buduća rešenja ustavnih amandmana s obzirom da će Odbor za ustavna pitanja biti nadležan da sačini Akt o promeni Ustava.

"Predlog za promenu Ustava koji ovlašćeni predlagač dostavlja sadrži samo one odredbe koje za koje je promena neophodna. U obrazloženju ukazuje zašto je neophodno i u kom pravcu te izmene treba da idu", rekla je Kuburovićeva.

Kuburovićeva je ukazala da bi se ustavnim reformama usmerene na položaj sudske vlasti i javnih tužilaštava. Da ih je neophodno promeniti, više puta su upozoravale međunarodne institucije, podseća ministarka.

"Od Srbije se pre svega zahteva da se smanji uticaj zakonodavne i izvršne vlasti u postupku izbora sudija, u postupku izbora predsednika sudova, postupku izbora javnih tužilaca i regulisanje položaja sve tri grane vlasti", objasnila je Kubrurovićeva. 

Izmeni su se suprotstavili poslanici Srpske radikalne stranke. Kažu da se pravni sistem može dovesti u red i promenama zakona.

"Svesni smo situacije u kojoj se Srbija nalazi i bilo kakvo diranje Ustava nije dobro", rekla je poslanica SRS-a Vjerica Radeta.

Dodaje da radikali prihvataju činjenicu da su pitanja pravosuđa i sudske grane vlasti mogla u Ustavu bolje i drugačije da se urede.

O sudbini predloga odlučivaće narodni poslanici, a za usvajanje je potrebno da taster "ZA" pritisne najmanje dve trećine poslanika. Tek posle toga sledi pokretanje procedure za izmenu najvišeg pravnog akta države.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом