Budućnost odnosa Srbije i NATO-a

Unapređenje saradnje Srbije i NATO-a od interesa je za obe strane, ali za mir i stabilnost u celom regionu, poruka je jednodnevne konferencije "Srbija i NATO – pogled u budućnost". Tom prilikom je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović poručio je da je Srbija vojno neutralna, ali da ima nameru da ostvari kvalitetnu saradnju sa NATO koja se kreće u okvirima Partnerstva za mir.

Milan Mojsilović je na konferenciji "Srbija i NATO – pogled u budućnost" rekao da Srbija ima nasleđe koje utiče na samo na današnji odnos NATO i naše zemlje, već i buduće odnose.

Navodeći da ne želi da se vraća u prošlost, Mojsilović je podsetio da odluka Srbije da bude vojno neutralna kategoriše i odnose sa NATO u celini.

"Kao vojno neutralna zemlja imamo nameru da ostvarimo kvalitetnu saradnju sa NATO koja se kreće u okvirima Partnerstva za mir", naveo je Mojsilović.

Dodao je da je saradnja u okviru Partnerstva za mir nekada i privilegija u odnosu na punopravno članstvo jer države mogu da iskazuju svoje potrebe bez obaveza koje proizilaze iz članstva u NATO.

Načelnik generalštaba je rekao da se učešće u Partnerstvu za mir pozitivno odražava na modernizaciju sektora odbrane i da se korišćenjem tih mehanizama unapređuju sposobnosti vojske za doprinos zajedničkoj bezbednosti.

"Opredeljeni smo da održimo politički dijalog i partnersku saradnju, kako bi se očuvala mir i stabilnost u regionu", istakao je Mojsilović.

Naveo je da Srbija u periodu od 1999. godine do danas ima poseban, specifičan oblik saradnje u okviru Partnerstva za mir sa NATO na terenu i dodao da saradnja sa Kforom obezbeđuje mir i stabilnost, ali i da je bilo određenih kriznih momenata i bezbednosnih implikacija na terenu od 1999. godine.

Pščel: Važan je napredak u dijalogu Beograd-Priština

Robert Pščel je iz Odeljenja za javnu diplomatiju NATO-a na konferenciji "Srbija i NATO – pogled u budućnost" u okviru NATO nedelje koju organizuje Centar za evroatlanske studije (CEAS) rekao da NATO smatra da je napredak u tom dijalogu izuzetno važan, uz podsećanje da Alijansa ne učestvuje u njemu.

"Misija KFOR-a (na KIM) ostaje ista i jedan od glavnih zadataka je zaštita svih grupa stanovnistva", istakao je Pščel, navodeći da SAD, imajući u vidu broj vojnika, u tom smislu daje najveću podršku.

Poručio je da NATO podržava i proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji i da takođe priznaje doprinos Beograda regionalnoj stabilnosti i sigurnosti.

Pščel je rekao i da Alijansa poštuje suverene izbore koje Srbija donosi, uz poruku da se to nije, niti će se promeniti.

"Ključne poruke su da nema promena u NATO politici. Mi smo dosledni. Kada je u pitanju odnos sa Srbijom mislimo da je agenda pozitivna. Zadovoljni smo što se naš odnos sa Srbijom razvija na nivou političkog dijaloga i praktične saradnje", naveo je Pščel.

Dodao je da je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg uložio mnogo napora u razvoj odnosa i da je odlučan da nastavi sa takvom saradnjom i poručio da Srbija može da računa na partnerstvo NATO-a.

"Zapad nije okrenuo leđa Balkanu"

Nekadašnji general američke vojske u Evropi Ben Hodžis poručio je na konferenciji da je SAD spremna da poboljšava vojne i sve druge odnose sa Srbijom, te primetio da se pristup zapada promenio u pozitivnom smislu.

"Treba da znate da nismo okrenuli leđa Balkanu, da želimo sigurnost na Balkanu i da stvorimo prostor da rukovodstvo može da reši sve probleme koji stoje pred njima", rekao je Hodžis, koji je aktuelni predsedavajući Peršing katedre za strateške studije Centra za analizu evropskih politika (CEPA).

Istakao je i da je veoma važno rešiti "lokalne", bilateralne probleme, navodeći da je makedonsko rukovodstvo pokazalo hrabrost i spremnost da se reši spor sa Grčkom, ali i da je zapad omogućio prostor za podršku.

"Zato mislim da je za Srbiju i zemlje u regionu važno postizanje rešenja za lokalna pitanja i mi želimo da pružimo podršku svima vama kad je reč o budućnosti", rekao je Hodžis.

Dodao je da Srbija ima opcije, koje joj ne nameće zapad, te dodao da Srbija ne mora da bira da li će joj prijatelj biti Rusija ili zapad.

"Mi vas prepoznajemo kao neutralnu zemlju, znamo da je potrebno da imate dobre odnose sa Rusijom i Kinom", rekao je Hodžis i dodao da NATO Srbiji nudi mogućnost za saradnju podsećajući da je hiljade američkih vojnika prisutno u regionu.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом