среда, 06.03.2019, 12:58 -> 13:10
Извор: Танјуг
Flešenkemper: Srbija jedna od najaktivnijih članica Saveta Evrope
Srbija je zahvaljujući saradnji sa Savetom Evrope i Evropskom unijom tokom 2018. godine ostvarila dobre rezultate na polju reformi u oblasti vladavine prava, a u oblasti unapređenja položaja manjina impresivne, rečeno je na predstavljanju rezultata trogodišnjeg programa EU i Saveta Evrope.
Šef misije Saveta Evrope u Beogradu Tobias Flešenkemper u uvodoj reči na predstavljanju programa "Horizontal Facility" za Zapadni Balkan i Tursku naveo je da je Srbija jedna od najaktivnijh članica SE posvećena reformama u oblasti vladavine prava, ljudskih prava.
"Realizacija prvog dela programa pomogla je da se tokom tri godine ostvari mnogo više od onoga čemu smo se nadali", rekao je Tobias i podsetio da se deo programa odnosio i na podsticanje demokratske kulture u školama.
Šefica Odseka za koordinaciju programiranja SE Delfin Freiman navela je da program doprinosi jačoj kordinaciji Brisela, Strazbur i Beograda.
"Bilo bi dobro da u Srbiji postoji više zahteva koji se upućuju SE i Venecijanskoj komisiji i drugim telima koji bi trebalo da obezbede savete", rekla je ona.
Pomoćnica ministra za evropske integracije Ksenija Milenković izrazila je očekivanje da će EK u izveštaju o napretku, a koji se očekuje krajem maja, prepoznati te ostvarene rezultate.
"Dosta smo uradili na vladavini prava, poglavljima 23 i 24, na ustavnim amandmanima na kojima se i dalje radi, na unapređenju prava nacionalnih manjina. Na tom polju je ostvarena veoma dobra saradnja sa SE u izradi važnih zakon, usvajanja sistemskih zakona poput onih o zaštiti podataka o ličnosti i besplatnoj pravnoj pomoći kao i rad na medijskoj srategiji koja ulazi u zvaršnu fazu", rekla je Milenkovićeva.
Dodala je da je važno da aktivnosti idu u kontinuitetu, da se reforme ostvaruju nesmetano, što brže, ali ne na uštrb kvaliteta.
"Važna nam je saradnja sa SE - organizacijom koja je čuvar i garant reformi, evropskih standarda i vrednosti posebno u oblastima u kojima nemamo jasno utvrđena prava i pravila EU - kao što je slučaj sa reformama u Poglavlju 23 koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava, gde je pored ekspertiza EK, ekspertiza SE od izuzetnog značaja", rekla je ona i dodala da je zato važno da se saradnja SE i EU nastavi.
Druga faza trajaće tri godine
Prema rečima zamenice šefa Delegacije EU u Srbiji Mateje Norčić Stamčar, Srbija je osim tih impresivnih rezultata u oblasti ljudskih prava, zahvaljujći projektu u koji je uloženo nešto manje od četiri miliona evra, izgradila i nova, značajna iskustva.
Proces usklađivanja koji se odvija kroz pomenuti program sprovođen je u tri oblasti, sprovođenja pravde, borbe protiv privredog kriminala, diskiminacije i zaštite prava osetljivih grupa.
Projekti u okviru programa odnosili su se na poboljšanje položaja zatvorenika, uspostavljanje delotvornih pravnih lekova za zaštitu ljudskih prava, jačanje nacionalnih manjina, pravnih garancija nezavisnih i nepristrasnih sudova, integritet i borbu protiv korupcije u visokom obrazovanju, podsticanje demokratske kulture u školama kroz primenu antidiskriminatorskog pristupa, kao i borbu protiv trgovine ljudima.
Druga, trogodišnja faza programa trajaće do 2022. godine. Odnosiće se između ostalog i na slobodu govora, slobodu medija, LGBT populaciju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар