Apaturaj: NATO zabrinut zbog odluke Prištine, ne vodi stabilnosti

Zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO-a Džejms Apaturaj kaže da odluka Prištine o formiranju vojske neće voditi većoj stabilnosti, već suprotnom efektu. Dodaje da nema govora o promeni uloge Kfora kao garanta bezbednosti na Kosovu.

"Generalni sekretar (Jens Stoltenberg) bio je vrlo jasan kada je govorio o svojoj zabrinutosti i zabrinutosti NATO-a", rekao je Apaturaj za Juropijen Vestern Balkan ističući da je ključno to što je Stoltenberg naglasio da nije vreme za najnoviji potez Prištine.

Alijansa je, napominje, zabrinuta da odluka Prištine neće voditi ka jačanju stabilnosti, nego suprotno i dodaje da nije bilo vreme da se preduzme takav potez.

"Različiti saveznici izrazili su svoje nacionalne stavove, ali ovo je stav NATO-a", kazao je Apaturaj.

On je ponovio da je prema Rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244, uloga Kfora da osigura bezbednost na Kosovu i Metohiji istakavši da će ta misija nastaviti to da čini.

Osim te uloge, uloga NATO-a na KiM je i savetodavna, a u okviru nje je alijansa pomagala tzv. Kosovskim snagama bezbednosti (KSB) da se razvijaju, rekao je Apaturaj.

Dodaje da će, nakon najnovijih poteza Prištine, uslediti i diskusija o toj ulozi NATO-a u budućnosti.

"Generalni sekretar je bio jasan od početka kada je ova ideja prvi put pomenuta, da ona mora da bude razmotrena ako Priština povuče potez koji je prošle nedelje povukla. Mislim da ćemo uskoro početi da razgovaramo sa saveznicima o tome kakvu vrstu podrške će NATO nastaviti da pruža i da li će", ukazao je Apaturaj.

"Nema govora o promeni uloge Kfora" 

Na podsećanje Juropijan Vestern Balkansa da su i Stoltenberg i doskorašnji komandant Kfora Salvatore Kuoči ranije upozoravali da će NATO razmotriti promenu uloge Kfora na KiM ako Priština odluči da formira vojsku, Apaturaj kaže da nema govora o promeni uloge Kfora kao garanta bezbednosti na Kosovu.

"Kada je reč o bezbednosti i osiguravanju sigurnog okruženja, uloga Kfora se ne dovodi u pitanje u NATO-u. Kao što sam rekao, imamo mandat UN i on će nastaviti da se primenjuje. Ono o čemu će se razgovarati je savetodavna uloga i podrška razvoju KB. Ne znam kako će se završiti ti razgovori, ali postoji veliki broj saveznika koji su veoma zabrinuti zbog odluke Prištine", podvukao je zamenik šefa NATO-a.

Apaturaj veruje da će doći do nekih promena, ali, kako kaže, dok razgovori ne počnu, ne može da zna kakvih.

Komentarišući navode pojedinih medija da će transformacija KBS u vojsku dovesti do povlačenja Kfora sa Kosova, ukazao je da "apsolutno nema govora" o povlačenju Kfora ističući da i Beograd i Priština žele da Kfor ostane na KiM.

Na tvrdnje kosovske vlade da će formiranje kosovske vojske biti korak ka članstvu Prištine u NATO-u, Apaturaj ističe da bi jedini način za članstvo, Priština mogla da ostvari samo kroz uspešno rešenje dijaloga sa Beogradom, koji je, kako kaže, unazađen odlukom o formiranju vojske.

Takođe je istakao da "bez priznanja Kosova od strane svih država Alijanse, ono ne može da postane član".

"To je vrlo jednostavno i direktno stanovište koje svako može da razume", naveo je Apaturaj.

"Vrlo dobri odnosi Srbije i Alijanse 

Kada je reč o odnosu NATO-a i Srbije, Apaturaj je istakao da su sveukupno vrlo dobri, podsetivši na nedavne zajedničke vežbe za reagovanje u slučaju prirodnih katastrofa "Srbija 2018".

Istakao je da je lično prisustvovao vežbama zajedno sa generalnim sekretarom, rekavši da su to bile najveće vežbe koje je organizovao jedan od partnera alijanse.

Utisak koji su vežbe ostvarile na njega i vojne stručnjake sa kojima je razgovarao, kako je rekao, bio da su vežbe bile vrlo profesionalno organizovane.

Iz Srbije su, kako je naglasio, otišli sa pozitivnim utiscima o načinu na koji je ostvarena saradnja sa NATO-om tokom vežbi, počev od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i drugih srpskih zvaničnika.

Zaključak je bio da su se vežbe pokazale kao "primer saradnje", kakvu bi NATO mogao uspešno da nastavi sa Srbijom, s obzirom na to da je reč o vežbama u slučaju prirodnih katastrofa koje nas, kako je kazao, "sve ujedinjuju".

Najveći izazov u odnosima NATO-a i Srbije je, prema njegovim rečima, javna diplomatija. "Javnost ne vidi koliko mi zajedno činimo... Žao mi je zbog toga, ne mislim da NATO treba da se 'prodaje' Srbima, ali makar bi trebalo da vide šta zajedno radimo", ukazao je Apaturaj.

Istakao je da bi bilo mnogo bolje kada tabloidni mediji pokušali da javnosti predstave tačnu sliku onoga što NATO čini.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом