"Srbija je važan i aktivan partner EU"

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović razgovarala je sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju i predsedavajućim AFET (Spoljno-politički odbor EP) Dejvidom Makalisterom o kometarima i mišljenjima na nacrt Rezolucije EP, aktivnostima u procesu pristupanja, situaciji u regionu i drugim temama.

Jadranka Joksimović potvrdila je da Srbija maksimalno posvećena nastavku procesa pristupanja i sprovođenju reformi koje su, kroz primenu evropskih normi i standarda, u funkciji stvaranja moderne države. 

Posebno je, u tom kontestu, naglasila značaj reformi u poglavljima 23 i 24 - oblasti pravosuđa, borbe protiv kriminala i korupcije, manjinskih prava, medijskih sloboda i istovremeno naglasila da je Vlada prihvatila i uvažila sve preporuke Venecijanske komisije oko Ustavnih amandmana u oblasti pravosuđa i sprovela transparentan i inkluzivan proces javne debate.

Takođe, navedeno je u saopštenju, podsetila je da je i Vlada usvojila Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, kao i Zakon o zaštiti podataka ličnosti i da je u finalnoj priremi Zakon o sprečavanju korupcije.

To su, ocenila je ministarka, zakoni iz poglavlja 23, na osnovu kojih se donosi odluka o otvaranju novih poglavlja. 

Srbija, prema rečima Joksimovićeve, očekuje da se tokom austrijskog predsedavanja Savetom EU otvore najmanje tri poglavnja, što bi kako je ukazala, bila potvrda da se napori Srbije u sprovođenju reformi primećuju i cene.

Kada je o Kosmetu reč, Jadranka Joksimović ukazuje da je Srbija opredeljena za pronalaženje kompromisnog i trajnog rešenje i da je za razliku od Prištine, koja već pet godina nije ništa uradila na uspostavljanju Zajednice srpskih opština, ispunila gotovo sve što je dogovoreno u Briselu.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju i predsedavajući AFET Dejvid Makalister veruje da će poslanici Evropskog parlamenta značajnom većinom usvojiti izveštaj o Srbiji i da će time, još jednom, biti iskazana podrška evropskom putu naše države, koja bi trebalo da bude valorizovana i otvaranjem novih poglavlja. 

Potvrdio je da će nastaviti da podržava naš evropski put i objasnio da veruje u iskrenu posvećenost Srbije procesu EU. 

Izvestilac smatra da je Srbija bitan činilac stabilnosti regiona, akcentovao je značaj reformi u poglavljima 23 i 24 i naglasio da su reforme u Srbiji dale rezultate, a da se naša država potvrdila kao važan i aktivan partner EU.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 25. март 2025.
14° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса