subota, 15.09.2018, 19:30 -> 22:38
Izvor: RTS
Srpska delegacija u Kini – evropske dileme na novom “Putu svile“
Predsednik Srbije s najbrojnijom delegacijom do sada, putuje u višednevnu posetu Kini. Peti put, Aleksandar Vućić će se susresti s kineskim kolegom. Očekuje se da bude potpisano 10 sporazuma, među kojima najvažniji sa Ciđinom o RTB-u Bor, zatim za gradnju fabrike guma u Zrenjaninu, finansijski ugovor za obilaznicu oko Beograda. Ipak, na saradnju Kine sa 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, EU ne gleda blagonaklono.
"Pojas i put", projekat kineskog predsednika za povezivanje sa Evropom i Afrikom, drugu ekonomiju sveta odavno je doveo u naš region. Danas je Evropska unija zabrinuta da bi mogla da bude skinuta s pozicije glavnog igrača na Zapadnom Balkanu.
"Važno je da zemljama Zapadnog Balkana ponudimo pouzdanu evropsku perspektivu, jer se inače okreću drugim zemljama, poput Kine, koje su već spremne i nemaju vrednosti koje imamo", kaže Hajko Mas, ministar spoljnih poslova Nemačke.
Odgovor stiže i iz zemlje u koju stiže kineski novac.
"Je li 'Bor' bio na tenderu, je li mogao svako da se javi, javili su se samo Kinezi i Rusi sa ozbiljnim ponudama", rekao je predsednik Vučić.
Kina je ranije opredelila tri milijarde za investicije i kreditiranje projekata u ovom delu sveta. Na primedbe da želi da podeli Evropu, odgovara – Evropa bi trebalo da je zahvalna Kini, jer kroz saradnju jačanja ekonomije njenih zemalja.
"Radimo u duhu našeg zajedničkog interesa koji odgovaraju našim dvema zemljama, ali nikome trećem ne smetamo. U isto vreme kada mi radimo, nemamo političke preduslove", kaže ambasador Kine u Srbiji Li Mančang.
"U ekonomskom smislu ne može se porediti ekonomsko prisustvo ni u jednoj od 16 zemalja, niti u Srbiji, dominantne su investicije iz EU, SAD, ali ono čega se oni plaše, to je velika zavisnost prema Kini kroz dugovanja", kaže Dragana Mitrović, profesor FPN-a.
Iz Kine su uglavnom dolazili krediti. Na primedbe da su nepovoljni, domaća strana odgovara – kamatna stopa je oko dva odsto, a grejs period između pet i sedam godina. Međutim, posao sa Železarom i RTB-om i novom fabrikom guma u Zrenjaninu, menjaju sliku.
"Možemo da se nadamo da je to početak drugog trenda i početak talasa direktnih stranih investicija, bilo da su u pitanju akvizicije, preuzimanja, strateška pratnerstva ili otvaranje novih pogona", kaže Mitrovićeva.
Srbija se takvim poslovima nada, a tokom predstojeće posete ih i potpisuje, poput RTB-a.
"To je ugovor za spas istočne Srbije, to nije samo za Bor, to je za Majdanpek, Negotin, Kladovo, za Zaječar, Knjaževac, Boljevac. Nama će se to osetiti već u 2020. sa dodatnih 1,5 odsto rasta na godišnjem nivou", kaže predsednik Vučić.
Novac iz Kine dolazi i u Zrenjanin.
"Ugovor sa 'Linglongom', to je ugovor od gotovo milijardu dolara, ne moram da kažem da je to nešto što menja sve u Zrenjaninu", rekao je Vučić i najavio potpisivanje novih sporazuma od 100 miliona evra sa kompanijom koji se bavi cinkom, takođe investicija u Zrenjanin.
Osim razgovora o investicijama, vodiće se i jedan o kupovini. Predsednik veruje da bi baš od Kine Srbija mogla prvi put da kupi naoružane bespilotne letilice, i pre kraja godine.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar