Joksimović: Poglavlja 33 i 13 konkretna i važna za Srbiju

Ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović najavila je da će Srbija danas u Luksemburgu otvoriti poglavlje 33 koje se tiče finansijskih i budžetskih odredbi i poglavlje 13 koje se odnosi na ribarstvo.

"Smatram da su mali koraci, ali vredni i stalni koraci pravi recept za jednu novu poziciju i nas i same EU u pogledu proširenja. U tom smislu ja nisam nezadovoljna", kaže Joksimovićeva.

Naglašava da postoji kontinuirani napredak Srbije u procesu pristupnih pregovora, a da su poglavlja 33 i 13 "konkretna i važna poglavlja".

"Budžetske i finansijske odredbe su način na koji se mi u ovoj fazi pripremamo da članstvom u EU učestvujemo i u zajedničkom evropskom budžetu. Naš doprinos zajedničkom evropskom budžetu će biti, u odnosu na naš BDP, nešto manji, ali će zato povlačenja iz zajedničkog evropskog budžeta biti nešto veća. To je naročito u prvim godinama članstva važno za ukupni razvoj zemlje", objašnjava Joksimovićeva.

Ona dodaje da će kroz poglavlje 33 Srbija pripremati administrativne kapacitete u cilju projektovanja učešća u zajedničkom evropskom budžetu i povlačenja što više dostupnih fondova. 

Kroz rad na poglavlju 13 Srbija će kad uđe u EU biti spremana da povlači novac i iz EU fondova namenjenih obnavljanju ribljeg fonda.

"Sve više ljudi u Srbiji se bavi proizvodnjom ribe i zato je vrlo važno da usvojimo standarde koji se odnose na ovu oblasti i time otvorimo mogućnost za ljude koji se na pravi način bave ribarstvom i ribnjacima da postanu konkurentniji za izvoz na evropskom tržištu i tržištu regiona", kaže Joksimovićeva.

Ministarka Joksimović naglašava da je otvaranje dva nova poglavlja dobra vest za Srbiju pogotovo u situaciji kada se stvari komplikuju oko napretka drugih zemlja regiona u procesu proširenja dok se istovremeno i situacija zaoštrava u EU kada je reč o politici prema migracijama i proširenju.

"Mi ćemo se potruditi da idemo brže da bismo otvarali po 7- 8 poglavlja godišnje. Onda bi stigli da otvorimo sva poglavlja do 2021- 2022. godine, da uđemo u proces finalnih reformi i zatvaranja poglavlja i da, ako se ubrzamo, stignemo i tu 2025. godinu", zaključila je Joksimovićeva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом