четвртак, 10.05.2018, 19:50 -> 20:55
Извор: РТС
Za koja prava su građani uskraćivani, a ko je izbegavao propise
Skupštinski odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu razmatrao je izveštaje nezavisnih i pravosudnih tela za prethodnu godinu. Za koja su prava građani najviše bili uskraćeni, a ko je propise pokušavao da zaobiđe – Skupštinu su izvestili zaštitnici, poverenici, borci protiv korupcije, sudije i tužioci.
Prošle godine zaštitniku građana žalilo se više od 12.000 građana, trećina pritužbi bila je na upravu, a mnoge i na pravosuđe.
"Kao što je svima vama poznato, Zakon o zaštitniku građana onemogućava zaštitnika građana da kontroliše treću granu vlasti iako je preko deset posto obraćanja zaštitniku građana iz ove oblasti. Mi smo retka zemlja koja nema zakon iz oblasti pružanja besplatne pravne pomoći", kaže zaštitnik građana Zoran Pašalić.
Agencija za borbu protiv korupcije, mada u okrnjenom sastavu, proveravala je izveštaje o imovini i prihodima 305 funkcionera.
"Na republičkom nivou pokrenuto je 85 postupaka zbog povrede zakona, između ostalog jedan protiv predsednika Vlade, 30 protiv sudija, pet protiv državnih sekretara", navodi Verka Atanasković, pomoćnica direktora Agencije za borbu protiv korupcije.
U oblasti slobode pristupa informacijama zabrinjavajuće je, kaže poverenik za informacije od javnog značaja, što se broj žalbi ne smanjuje – ima ih 4.000 godišnje a smatra da bi ih lako moglo biti manje.
"U 90 odsto slučajeva organi vlasti ignorišu zahteve za slobodan pristup i to kasnije dovodi do žalbe povereniku i to u dve trećine slučajeva dovodi do toga da se informacija dâ. Čim poverenik za informacije dâ izjašnjenje, oni kažu 'u redu je, daćemo'. To je potpuno bespotrebno, administriramo, trošimo vreme i papir", tvrdi Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja.
Pod lupom je i Izveštaj o radu javnih tužilaštava na suzbijanju kriminaliteta.
"Što se tiče načela oportuniteta, smatram da je izuzetno dobar u onim predmetima gde se koristi, u oblasti skraćenog postupka za koji je zaprećena kazna do osam godina, tako da je osnovni princip uvođenja tog načela bio da se skrate sudski postupci", kaže Branko Stamenković, zamenik republičkog javnog tužioca.
Tužilaštvo izveštava i da je prošle godine broj sporazuma o priznanju krivičnog dela bio za trećinu veći nego godinu ranije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар