недеља, 08.04.2018, 08:06 -> 17:34
Извор: РТС
Imovina Srba na KiM se uništava i prisvaja, a krivci prolaze nekažnjeno
Više od milion srpskih zemljišnih parcela na Kosovu i Metohiji je uzurpirano. Procenjuje se da je više od 35.000 stambenih jedinica uništeno. I dok prognani Srbi čekaju da im se omogući da vrate svoje posede, njihova imovina se i dalje uništava i preprodaje. O ovom problemu govori serijal "Pravo na sutra", čija se četvrta emisija emituje u utorak na Drugom programu u 17.30.
Primera sa uzurpiranom imovinom na Kosovu i Metohiji je mnogo, pa se raseljeni Srbi susreću s neverovatnim situacijama. Tako, recimo, Novica Dobrosavljević nije ni slutio da će na njegovom placu u Talinovcu kod Uroševca, zateći groblje.
"Dosad se niko nije pojavio da tu imovinu nama nadoknadi ili vrati, a bili smo u Opštini, u katastarskoj upravi da vidimo kako je došlo do tog nesporazuma", priča Novica Dobrosavljević.
Dušan Dragojević, koji je živeo u centru Peći, izbačen je iz kuće i pretučen 1999. godine. Dve godine posle toga je preminuo. Njegov prvi komšija Albanac najpre je opljačkao pa srušio kuću Dragojevića i na njihovom placu napravio parking.
Dragojevići žive od minimalca, što im nije dovoljno ni za kiriju za stan. Pitaju se čime su zaslužili toliku nepravdu.
"Pored tolike naše imovine mi se mučimo da puno dana ne znamo kako ćemo da preživimo, verujte mi. Kad zatraži dete 100 dinara, duša me zaboli, nemaš da mu daš", kaže Anica Dragojević iz Peći.
U Straži kod Novog Brda je veliko imanje pokojnog Vladimira Vasića. Pre nekoliko godina njegovu suprugu Stojanku je zbog 24 hektara zemlje brutalno prebilo troje maskiranih Albanaca. Posle toga je morala da ode iz sela. Kuću su odmah srušili otimači a imanje ogradili.
"Išli smo u policiju, mojoj majci su rekli: 'Čekaju te da umreš pa da ti otmu zemlju'. Jel' to policija?", pita Trajanka Vasić Marković iz Straže.
Da bi uspeo u prevari, falsifikator je čak promenio svoje ime i prezime, a imovinu Vasića preprodao.
"U toku je postupak kod nadležnog suda i ovaj postupak će dugo potrajati jer treba da se ispitaju mnoge okolnosti i činjenice koje su dovele do ovakve situacije", navodi Vladimir Petrović iz Besplatne pravne pomoći.
U obližnjem Kuscu utočište je našao Radomir Vučković iz Vrbice koji je 1999. godine bio kidnapovan i pretučen. Albanci koji su ga tada kidnapovali odmah su mu opljačkali, a potom benzinom zapalili kuću, a imanje od 12 hektara prisvojili.
"Ovakav javašluk u sudu, tužilaštvu, policiji to nigde nema! Komandir policije nikad neće da me primi, nikad", žali se Radomir Vučković iz Vrbice.
I dok se imovina raseljenih Srba uništava i nelegalno preprodaje, Albanci otimači prolaze nekažnjeno. Raseljeni Srbi veruju da će uz pomoć timova Besplatne pravne pomoći uspeti da vrate u posed svoju imovinu, svesni da će neki postupci pred sudovima trajati godinama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар