Istraživanje: SNS-u u Beogradu 39,1 odsto – na republičkim 53 odsto glasova

Ako bi sada bili održani vanredni parlamentarni izbori, najuticajniji vladajući SNS osvojio bi 53 odsto glasova, pokazalo je indikativno istraživanje lista "Politika" i agencije "Faktor plus", a ukoliko bi na beogradske izbore izašli bez SPS-a, naprednjaci bi osvojili 39,1 odsto glasova.

Na lokalnim izborima za grad Beograd, koalicija Pokret slobodnih građana – Narodna stranka – Dragan Đilas osvojila bi 15,6 odsto glasova, koalicija DS – Nova stranka – SDS 6,8, a Grupa građana "Luka Maksimović" i SPS po 5,8 odsto glasova.

Ipak, direktor agencije "Faktor plus" Vladimir Pejić rekao je za Politiku da se radi o mogućim izbornim listama, tako da su i dobijeni rezultati samo indikacija stanja, a ne precizna projekcija.

Na izbore za Beograd bi, prema istim podacima, izašlo 51 odsto birača, 30 odsto ispitanika je reklo da neće, dok je 19 odsto neodlučnih.

Anketa sprovedena krajem decembra na uzorku od 1.200 ispitanika pokazala je da bi, da se sada održavaju vanredni parlamentarni izbori, SNS dobio 53 odsto glasova, SPS – 10, DS – 7, PSG – 5,7, SRS – 5,2, dok Narodna stranka Vuka Jeremića, Pokret Dosta je bilo, Dveri i SDPS ne bi prešli cenzus.

Dosadašnji rad Aleksandra Vučića na funkciji predsednika Srbije, ispitanici su ocenili ocenom 4,1, na skali od jedan do pet, a petogodišnji rad njegovog prethodnika Tomislava Nikolića je ocenjen sa 2,5.

"Desilo mu se (Nikoliću) slično što i Borisu Tadiću kada je sišao sa vlasti", rekao je Pejić i dodao da se pozicija na takvim listama zauzima na osnovu onoga što rade, šta pričaju, koliko se pojavljuju u medijima i kako prolaze na izborima.

U toku protekle godine, na 53 odsto ispitanika najjači utisak je ostavio izbor Aleksandra Vučića za predsednika Srbije, kao i presuda Ratku Mladiću u Haškom tribunalu – 36 odsto, dopremanje šest "migova" iz Moskve – 27 odsto, kao i otvaranje novih poglavlja u pregovorima sa EU – 14 odsto.

Najjači pozitivan utisak na ispitanike je ostavio Aleksandar Vučić – sa 56 odsto osvojenih glasova, a najnegativniji Saša Janković sa 16 odsto glasova.

U anketi je ocenjivan i rad članova Vlade, pa je tako rad premijerke Ane Brnabić ocenjen sa 3,1, na skali od 1 do 5.

Ministri unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, državne uprave Branko Ružić i spoljnih poslova Ivica Dačić ne zaostaju mnogo za premijerkom sa prosečnom ocenom 2,8.

Ocenama između 2,5 i 2,7 ispitanici su ocenili rad ministara Rasima Ljajića, Zorane Mihajlović, Milana Krkobabića, Nenada Popovića i Zlatibora Lončara.

Ispod 2,5 ocenjeni su ministri Dušan Vujović, Aleksanar Vulin, Jadranka Joksimović, Goran Knežević, Branislav Nedimović, Goran Trivan, Aleksandar Antić, Nela Kuburović, Vanja Udovičić, Vladan Vukosavljević, Slavica Đukić Dejanović i Zoran Đorđević.

Prema ispitanicima, jedva prelaznu ocenu, 2,1 – dobio je ministar prosvete Mladen Šarčević. 

"Neko je nezadovoljan radom Vlade, neko očekuje rekonstrukciju, neko da će Aleksandar Vučić raspisati izbore. Vlada po ovim rezultatima deluje stabilno, ali to ne znači da nema većinu ili da je neko spreman da je ruši. Jednostavno, građani iz različitih razloga veruju da neće izgurati baš ceo mandat, a i moje mišljenje se poklapa sa njihovim", rekao je Pejić.

Set pitanja o evrointegracijama pokazao je da su građani postali pesimistični o brzini i mogućnosti učlanjenja Srbije u EU, odnosno 36 odsto ispitanika smatra da će Srbija kasnije ući u EU, 30 odsto da se to nikada neće desiti, a 21 odsto da će se to desiti do 2024. godine.

Isto tako, 38 odsto anketiranih smatra da bi Srbija trebalo da bude član EU, 35 da ne bi trebalo, dok 27 odsto nema stav o tome.

Pitanje u anketi koje se odnosilo na to da li će Beograd pristati da Kosovo dobije stolicu u UN pokazalo je da 48 odsto građana smatra da se to neće dogoditi, 21 odsto da hoće, dok je 31 odsto reklo da nema stav o tome.

Na pitanje da li su zadovoljni borbom protiv korupcije, više od trećine ispitanika, njih 36 odsto, reklo je da jeste delimično, 31 odsto da nije, a 16 odsto da jeste.

Istraživanje je sprovedeno u periodu od 15. do 25. decembra 2017. godine.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 23. јануар 2025.
11° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове