Reagovanja povodom zatvaranja Haškog tribunala

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić i predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta su, obilazeći spomen-sobu ''Kosmetske žrtve'' u Beogradu, reagovali povodom zatvaranja Haškog tribunala.

Suzana Paunović je izjavila da će istorija dati poslednju reč o radu Tribunala i o tome kako se delila pravda pred ovim sudom.

''Verujem da će istoričari koji budu imali uvid u arhivsku građu Haškog tribunala imati mnogo toga da kažu o događajima iz devedesetih godina 20. veka. Jedino što smo od Tribunala videli jeste selektivna pravda, 1.200 godina zatvora za vojni i politički vrh Srbije i veliki broj oslobađajućih optužbi i kazni'', rekla je Paunovićeva povodom zatvaranja Međunarodnog suda za ratne zločine.

Suzana Paunović je podsetila da je u Srbiji više od 220.000 interno raseljenih lica koji su ostali bez svojih ognjišta i koji ne mogu da se vrate na Kosovo i Metohiju jer im, kako je rekla, međunarodne institucije to ne omogućavaju.

''Srpskom i ostalom nealbanskom stanovništvu na KiM ugrožena su sva prava i nakon 18 godina međunarodnog prisustva nisu stvoreni uslovi za bezbedan povratak ljudi na njihova ognjišta'', rekla je direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

Na pitanje članova porodica kidnapovanih i ubijenih da li će vlada doneti zakon o pravima izbeglih i raseljenih lica, Paunovićeva je poručila da su ''oni za Vladu Srbije na prvom mestu, da država vodi računa o pravima kosmetskih iseljenika i da se zalaže da se istina o njihovom položaju čuje i u institucijama UN''.

Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić rekao je da je Haški tribunal napravio najveću nepravdu prema srpskim žrtvama ističući da nije pokazao saosećanje prema ''crnim maramama srpskih majki''.

''Dok oni danas slave uspeh, crne marame osuđuju Tribunal na doživotnu robiju za zločine nad Srbima na prostorima SFRJ. Gospodo iz Haškog tribunala, zaslužujete crni karton'', poručio je Spasić.

Ukazao je da je Srbija jedina republika bivše SFRJ koja nije donela zakon o pravima izbeglih i raseljenih lica zatraživši da oni budu prvi na listi obespravljenih i ugroženih građana u Srbiji.

Spasić je zatražio i da se podigne spomenik svim srpskim žrtvama stradalim u ratovima devedesetih.

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta rekao je, odajući počast žrtvama sa KiM, da je Haški tribunal osnovan s ciljem da sudi političkom i vojnom rukovodstvu Srbije, Republike Srpske i Republike Srpske Krajine.

''Tribunal nije ispunio nijedan od svojih ciljeva: nije kaznio sve ratne zločince, nije ispoštovao srpske žrtve i nije doprineo pomirenju na ovom području'', smatra Linta.

Prema njegovoj oceni, Tužilaštvo za ratne zločine u Srbiji dalo je legitimitet tezi zapadnih sila da su Srbi agresori i ratni zločinci jer je od 180 optužnica više od 160 bilo je, kako je rekao, protiv Srba, dvadesetak protiv Albanaca i nekoliko protiv Bošnjaka i Hrvata.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом