Li: Srbija prvi sveobuhvatni partner Kine u CIE

Srbija je prvi sveobuhvatni partner Kine u centralnoj i istočnoj Evropi i važan partner za projekat "Jedan pojas, jedan put", istakao je ambasador Kine u Srbiji Li Mančang, povodom upravo završenog 6. samita Kine i 16 zemalja CIE u Budimpešti.

Ambasador Li je, u intervjuu Tanjugu, podsetio da je inicijativu "Pojas i put" pokrenuo kineski predsednik Si Đinping 2013. godine, te da se tokom protekle četiri godine ona postepeno preobražavala "od ideje u akciju i od vizije u realnost".

Više od 100 zemalja i međunarodnih organizacija širom sveta aktivno podržava tu inicijativu, učestvuje u njoj i postiže rezultate, istakao je kineski diplomata i podsetio na značajnu ulogu Srbije i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao Forumu za međunarodnu saradnju "Pojas i put", u Pekingu, gde su učesnici iz svih zemalja zajedno planirali pravce dalje saradnje.

Kineski ambasador je istakao tradicionalno prijateljstvo Kine i Srbije, kako zemalja, tako i naroda obe države, te na činjenicu da su poslednjih godina odnosi između Kine i Srbije konstantno napredovali i da to predstavlja solidnu osnovu za kontinuirani i produbljeniji razvoj bilateralnih odnosa. 

"Kao važan partner u Evropi za projekat 'Pojas i put' i prvi sveobuhvatno strateški partner Kine u centralnoj i istočnoj Evropi, Srbija je među prvima potpisala sa Kinom Memorandum o razumevanju zajedničkog promovisanja projekta 'Pojas i put', zatim Memorandum o razumevanju pojačavanja saradnje na izgradnji 'Internet puta svile' i promociji informacione povezanosti, kao i brojne druge važne dokumente saradnje", rekao je Li i dodao da je time obezbeđeno dobro političko okruženje u Srbiji za razvoj inicijative "Pojas i put".

Li je kazao da Srbija i njen povoljan geografski položaj – sa velikim brojem panevropskih saobraćajnih koridora, plovnim Dunavom i Savom, razvijenom saobraćajnom mrežom, jakom industrijskom osnovom i relativno razvijenim pratećim industrijama, poseduje ogromne prednosti i povoljnu politiku za privlačenje stranih investicija.

U međuvremenu, ocenjuje, Vlada Srbije je kontinuirano unapređivala investiciono i poslovno okruženje, pojednostavila administrativne procedure, uvela niz mera za privlačenje stranih ulaganja i pružila značajne garancije kineskim preduzećima da učestvuju u investiranju, zapošljavanju i saradnji u Srbiji.

Tokom proteklih pet godina, koliko je prošlo od pokretanja projekta "Saradnja 16 + 1", o čijim rezultatima se razgovaralo na Šestom samitu lidera Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u Budimpešti, kako kaže kineski diplomata, "izgrađeno je ni od čega nešto, od malog do velikog".

"Uključujući i most 'Mihajla Pupina', izgradnju druge faze elektrane 'Kostolac B' i Železaru u Smederevu, što ne samo da je pomoglo razvoju Srbije i ostalih zemalja centralne i istočne Evrope nego je i promovisalo uravnotežen razvoj Evrope u celini i podstaklo proces evropskih integracija", objasnio je Li.

Dodao je da je Samit u Budimpešti, posle koga su objavljene smernice za saradnju između Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, bio važna platforma za sumiranje već postignutih rezultata i za planiranje naredne faze saradnje, a kao najvažniji projekat kineske inicijative, naveo modernizaciju pruge između Beograda i Budimpešte u dužini od 350 kilometara.

"Pruga Beograd–Budimpešta je važan deo koridora, koji povezuje sever i jug Evrope i kinesko-evropske saradnje za međusobno povezivanje. Uz pažnju i podsticaj lidera Kine i Srbije i uz zajednički trud resornih institucija i preduzeća, projekat stabilno napreduje", ocenio je i dodao da trenutno radne grupe dve strane intenzivno pregovaraju o deonici Novi Sad – Subotica i nastoje da što pre postignu saglasnost.

Upitan za ekonomske veze Kine i Srbije i da li ima prostora za unapređenje saradnje, Li je ukazao na to da je Srbija najbolje rangirana među zemljama centralne i istočne Evrope.

"Trgovinska razmena između naše dve zemlje stabilno raste, a, prema statistici kineske carine, trgovinska razmena između Kine i Srbije za 2016. godinu iznosila je 590 miliona američkih dolara, porasla je za 8,2 odsto za isti period prethodne godine, od čega je srpski izvoz prema Kini porastao za 21,6 odsto", rekao je Li i dodao da dve strane aktivno pregovaraju o izgradnji deonice auto-puta E-763, obradi otpadnih voda, sistemu grejanja i na brojnim drugim projektima.

Naveo je da je tokom Samita u Budimpešti potpisan Protokol između Generalne uprave za kontrolu kvaliteta Kine i srpskog Ministarstva poljoprivrede o inspekciji, karantinu i veterinarsko-sanitarnim zahtevima, što će omogućiti izvoz goveđeg mesa iz Srbije u Kinu.

Ambasador Kine je podsetio i da se od početka godine, od kada je stupio na snagu sporazum o bezviznom režimu između dve zemlje, broj kineskih turista koji su posetili Srbiju udvostručio.

"Otvaranje direktne avionske linije između dve prestonice je dobra vest za još intenzivniju razmenu. U julu ove godine počela je izgradnja Kineskog kulturnog centra u Beogradu i očekuje se da će radovi biti završeni krajem naredne godine. To će biti prvi kulturni centar Kine na Zapadnom Balkanu", rekao je ambasador Li, uz napomenu da će to biti važan prozor kroz koji će se građani Srbije upoznavati sa kineskom kulturom.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом