среда, 29.11.2017, 19:30 -> 20:41
Извор: РТС
Aleksandra Joksimović o izveštaju Atlantskog saveta
Sjedinjene Američke Države su spremne da daju aktivan doprinos, kako bi se što brže došlo do stabilnosti, prosperiteta i demokratizacije regiona, kaže Aleksandra Joksimović, predsednica Centra za spoljnu politku komentarišući za RTS jučerašnji izveštaj Atlantskog saveta.
Jače prisustvo američke vojske u Jugoistočnoj Evropi, to je prvo na redu, kamp Bondstil idealan je za to, navodi Atlantski savet. Taj predlog opravdavaju potrebom da se postigne bezbednost regiona. Drugi korak je istorijsko zbližavanje sa Srbijom što, navode, nije novo, piše u izveštaju.
"Beograd može i treba da bude blizak partner i saveznik u regionu, ali to može da postane jedino ukoliko počne značajno da se distancira od Rusije", ističe Atlantski savet.
Savet vidi EU kao glavnog igrača na Zapadnom Balkanu, a od Amerike će dobiti posebno pažnju i autoritet.
"U ovom trenutku zapravo u EU se pojavio jedan prostor koji omogućava da se ovaj proces ubrza i Sjedinjene Američke Države su spremne da daju na određeni način aktivan doprinos, kako bi se što brže došlo do stabilnosti, prosperiteta i demokratizacije regiona. Srbija se vidi kao ključni igrač u regionu, od nje zavisi puna stabilnost i dalji razvoj. Evropska unija je favorizovala Srbiju kao potencijalno prvog kandidata koji može dostići one neophodne kriterijume za punopravno članstvo", kaže Aleksandra Joksimović, predsednica Centra za spoljnu politku.
Postoji nekoliko otvorenih pitanja koje Amerika želi da vidi zatvorena. I u izveštaju se navodi da treba uložiti napor da Atina i Skoplje u budućnosti postanu saveznici. Za Aleksandru Joksimović drugo otvoreno pitanje je pozicija Bosne i Hercegovine i svakako dijalog Beograda i Prištine.
"Odavno smo fomulisali da se slažemo, oko onoga oko čega se ne slažemo, a to je pitanje odnosa između Beograda i Prištine, ali u ovom trenutku postoji jedna snažna politička volja koja je iskazana i iz Beograda da se ovo pitanje zaokruži. Sjedinjene Američke Države su značajne u ovom procesu, pre svega, jer na prištinsku stranu mogu vršiti adekvatan pritisak da ono što je u okviru Briselskog sporazuma postignuto, da se implementira", objašnjava Joksimovićeva.
Namera da se Amerika snažnije angažuje na Zapadnom Balkanu, već je dobila prvu potvrdu. Za novog ambasadora u Skoplju imenovan je ovdašnjoj javnosti dobro poznat američki diplomata Hojt Brajan Ji. A da će američka administarcija uvažiti predloge Atlantskog saveta, potvrdio je američki državni sekrtar Reks Tilerson.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар