понедељак, 06.11.2017, 16:58 -> 17:43
Извор: Танјуг
Joksimovićeva: Najmanje tri poglavlja do kraja godine
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joskimović smatra da Srbija do kraja godine može da otvori tri ili četiri poglavlja u pregovorima o članstvu u EU. Navodi da je pregovaračka pozicija za poglavlje devet, koje se odnosi na finansijske usluge, upućena Evropskoj komisiji još pre nekoliko nedelja.
Jadranka Joksimović je rekla da poglavlje koje će biti na dnevnom redu ne određuje Evropska komisija već naša agenda, odnosno naše institucije i pregovarački tim koji rade na pripremi pregovaračkih pozicija. Navodi da ono prolazi određene procedure – od Konventa, preko parlamenta do vlade i na kraju se šalje radnim telima u Brisel.
"Već više nedelja najavljujem da ćemo poslati, odnosno da smo poslali pregovaračku poziciju za poglavlje devet, a onda vest iz krugova radnih tela u Briselu iz Evropske komisije predstavite kao ekskluzivu. To je čudna praksa u našim medijima", rekla je Joksimovićeva.
Ističe da se na taj način menjaju teze, jer, kako kaže, poglavlje ne može biti otvoreno ako ga Srbija nije pripremila.
"Mi smo ga pripremili i poslali pregovaračku poziciju još pre tri nedelje i više. Mislim da će biti spremno za otvaranje ukoliko se ispune suštinski i proceduralni uslovi i od strane Evropske komisije", navela je ministarka.
Joksimovićeva kaže da je set finansijskih usluga vrlo dobro razvijen u Srbiji i zato očekuje da ćemo imati dosta saglasnosti država članica, što znači da postoji mogućnost da i poglavlje devet, pored poglavlja šest, 30 i 33 bude otvoreno.
Objašnjava da će potrošači i korisnici finansijskih usluga iz bankarstva, osiguranja, platnog prometa biti zaštićeniji i da će ta oblast biti unapređena.
Napominje da se otvara mogućnost za razvoj sistema dobrovoljnih penzijskih fondova, povećanje nivoa zaštite svih korisnika paketa usluga bankarskih kredita, osiguranja i platnog prometa.
Prema njenim rečima, to poglavlje će dodatno urediti set finansijskih usluga na srpskom tržištu.
Istakla je da je danas završena procedura u parlamentu i za poglavlje 13 – ribarstvo i istakla da će naša pregovaračka pozicija biti usvojena na idućoj sednici vlade, a onda će biti poslata u Brisel.
"Vrlo je važno to poglavlje jer smanjuje prostor za nelegalno ribarstvo i uvodi lovni sertifikat, još više se mogu koristiti fondovi za unapređenje ribarstva i ribnjaka", dodala je Joksimovićeva.
Joksimovićeva je rekla i da će "non pejper" o ispunjavanju akcionih planova iz poglavlja 23 i 24 uskoro biti, verovatno sredinom novembra ili krajem novembra pred zemljama članicama i misli da će biti dovoljno dobar u odnosu na sve aktivnosti koje je Srbija imala.
Podsetila je da je za poglavlje šest koje se odnosi na kompanijsko pravo pregovaračka pozicija poslata tokom leta, navodeći da ono uređuje jednak pristup tržištu i privlačenje investicija.
"Imamo i pregovaračku poziciju za poglavlje 30 koje se tiče ekonomskih odnosa sa inostranstvom koje predviđa da članstvom Srbije u EU, pristupamo svim aranžmanima koje imaju i evropske države sa trećim državama", dodala je ministarka.
"Takođe je značajno i poglavlje 33 koje se tiče finansijskih i budžetskih odredbi i odnosi se na korišćenje EU fodnova i dodatnu stabilizaciju finansijskih prilika", zaključila je Joksimovićeva.
"U interesu naše zemlje je da se razgovara sa svima"
Strani ambasadori u našoj zemlji treba da budu agilni, ali na pravu temu, istakla je ministarka Jadranka Joksimović i poručila da Srbija ne menja svoj spoljno-politički prioritet, a to su evropske integracije, te da je u interesu naše zemlje da razgovara sa svima.
Povodom izjava više stranih diplomata koje su se mogle čuti u prethodnih nekoliko nedelja, a odnosile su se i na unutrašnje stvari Srbije, Joksimovićeva je navela da prvo treba definisati temu o kojoj se razgovara.
Objasnila je da je u nekim od tih izjava videla da se one ne odnose samo na Srbiju, već se, kaže, šalju bilateralne poruke preko Srbije.
"Volela bih da ambasadori koji su vrlo agilni i ažurni u Srbiji, a volela bih i da nastave tako, ali u odnosu na pravu temu, koju imamo želju da dogovorimo, da napredujemo, da li na bilateralnom ili na multilateralnom nivou", rekla je Joksimovićeva za Tanjug.
Ministarka Joksimović je podsetila na verbalnu konstrukciju - "Hajde da razgovaramo, pre nego što počnemo da komuniciramo", i istakla da to najbolje opisuje iskrenu i poštenu poziciju Srbije koja pokušava u direktnoj komunikaciji i sa članicama EU i sa onima koje to nisu da objasni svoju poziciju.
"Mislim da je važno da nastavimo u tom tonu, mi, jer je rešenje je kod nas", rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, uloga ambasadora danas jeste i promocija kulturne i ekonomske diplomatije na bilateralnom nivou, a kada su u pitanju osetljiva visoko politička pitanja ističe:
"Nije dobro da se zaključuje na osnovu interpretacije medija šta je neko od ambasadora rekao".
"Mislim da je važno da razgovaramo, pre nego što počnemo da komuniciramo kroz medije, posebno kada su u pitanju teme visoke politike koje su, u zakomplikovanim međunarodnim odnosima kakvi danas jesu, zaista vrlo osetljive teme. Ja tu ne govorim ni o jednom ambasadoru posebno, niti o bilo kom zvaničniku posebno, jer je poruka zapravo upućena svima, a Srbija je krajnje poštena i fer jer smo mi dobro naučili lekciju da je poštenje najbolja politika i da je iskrenost najbolja politika", istakla je Joksimovićeva i dodala da Srbija u tom smislu nije zatvorena za komunikaciju.
Prema njenim rečima, nije praksa u nekim drugim državama da ambasadori mogu baš često da viđaju najviše državne zvaničnike.
"U Srbiji to nije problem. Ne mislim da je to loše, iako ćete nekog iskusnog diplomatu koji se poziva na reciprocitet čuti da ni to nije uvek najbolja praksa. Ali, ja mislim da je naša otvorenost dobra i da poziv za razgovor zapravo govori o tome koliko mi želimo da budemo deo nekih rešenja, a ne deo problema", objasnila je ministarka.
Ona je ocenila da je takav pristup jedini moguć i dobar za Srbiju, koja treba da vodi računa šta je u njenom najboljem interesu, kao što i diplomate koje daju izjave vode računa o interesima njihovih zemalja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 19
Пошаљи коментар