Glavčev: Širenje EU prioritet, pozdravljamo napredak Srbije

Predsednik Narodne skupštine Bugarske Dimitri Glavčev kaže da će evropska perspektiva Zapadnog Balkana biti među osnovnim prioritetima predstojećeg bugarskog predsedavanja EU, ističući da ta zemlja podržava postizanje opipljivog napretka na evropskom putu Srbije.

U obraćanju poslanicima na posebnoj sednici Skupštine Srbije, Glavčev je rekao da Srbija pokazuje snažnu želju da postane deo evropske porodice i istakao da se pred Beogradom otvara jedinstvena prilika da u narednim mesecima i godinama ubrza integracioni proces prema EU.

Naglasio je da je podrška Bugarske članstvu Srbije u EU i ostalih država zapadnog Balkana trajni prioritet.

Navodeći da će Bugarska od 1. januara 2018. godine prvi put preuzeti šestomesečno predsedavanje EU, Glavčev kaže da se Bugarska za to dugo priprema i da je uložila puno napora i uspela je da ubedi partnere da tema o proširenju EU na Srbiju i ostale zemlje Zapadnog Balkana ponovo bude uvrštena u dnevni red Unije.

"Za vreme našeg predsedavanja nastavićemo da radimo na tome. Na taj način vaša reformatorska nastojanja će dobiti novu energiju i motivaciju, a srpska država jasniju perspektivu o članstvu", rekao je Glavčev na posebnoj sednici parlamenta kojoj je prisustvovala i ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.

Naveo je da Bugarska podržava evropsku integraciju Srbije u EU i dodao da je ubeđen da će proevropski političari u Srbiji, uz podršku i razumevanje građana Srbije, energično završiti sve potrebne reforme i da će zemlja u potpunosti ispuniti zahteve za punopravno članstvo.

Glavčev kaže da Bugarska očekuje Srbiju u "našoj ujedinjenoj evropskoj porodici, u zajednici prave demokratije, garantovanih prava i sloboda svakog građanina, u našoj porodici koja poštuje razlike i jedinstvenost, a predrasude i govor mržnje ostaju u prošlosti".

"Posle Bugarske predsedavanje preuzima Austrija, a posle toga Rumunija. Sve tri zemlje izrazile su jasnu podršku evropskom putu Srbije. Ubeđen sam da će srpski političari i građani raditi uporno kako bi Srbija pridružila našoj zajedničkoj evropskoj porodici", kaže Glavčev.

"Bugari i Srbi vrlo bliski" 

Poručio je da je uveren da između Bugarske i Srbije ograda ne sme da bude, te da veruje da Bugarska i Srbija treba da budu odlični susedi.

"Verujem da Bugarska i Srbija imaju zajedničku budućnost u ujedinjenoj Evropi", poručio je Glavčev.

Naveo je da su Bugari i Srbi vrlo bliski i da je potreban novi napredak u međusobnim odnosima, a zajednički cilj mora da bude očuvanje stabilnosti u regionu i blagostanje dva naroda.

"Bugarski narod toplo pozdravlja srpski narod što je u 21. veku izabrao evropski smer razvoja. Pozdravljamo srpske građane što na svakim sledećim izborima ponovo i ponovo biraju političare koji ih vode prema Evropskoj uniji", naglasio je Glavčev.

Pozdravio je politiku Srbije u poslednjih nekoliko godina u pogledu prava nacionalnih manjina.

"Verujemo da se svaki problem može rešiti samo i jedino dijalogom", rekao je Glavčev i pozdravio to što je Srbija poslednjih godina usvojila akte iz oblasti prava nacionalnih manjina koji su u skladu sa najvišim evropskim standardima.

"Zadovoljni smo činjenicom i nadamo se da je daleko u istoriji ostalo vreme kada su svojim činjenjem ili ne činjenjem tadašnji totalitarni režimi pokazivali odnos nepoštovanja prema bugarskoj nacionalnoj manjini u Srbiji", kaže Glavčev.

Danas, dodaje, Bugarska i Srbija ispoljavaju zajednički interes za efikasnijim ostvarivanjem propisanih prava bugarske nacionalne manjine.

"Bugarska i Srbija su zajedno zabrinute zbog ekonomskog stanja pograničnih opština i zajedno tražimo povoljna rešenja. Za mesec dana u Nišu će se održati zajednički forum poslovnih ljudi iz dve zemlje. Uz učešće visokih predstavnika dve vlade razmatraće se konkretni projekti o ulaganjima, koji bi doveli do ekonomskog oživljavanja područja duž granice sa Bugarskom", kaže Glavčev.

Potreban je, navodi, zajednički rad i na razvoju Bosilegrada, opštine sa preovlađujućim bugarskim stanovništvom.

"Poslednjih 15 godina stanovništvo opštine smanjeno je za preko 30 odsto. Kritična je situacija sa nezaposlenošću. Uz zajedničke napore dve države moramo da popravimo tu situaciju", istakao je Glavčev.

Bugarima u Srbiji je poručio da budu aktivni građani susedne i prijateljske Srbije, kao i da pamte svoj rod i jezik.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом