Diplomatska borba da format rasprave o KiM ostane isti

Uoči redovne novembarske sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu i Metohiji, sve su glasnije najave o promeni njenog formata. Predsednik Srbije ističe važnost očuvanja postojeće dinamike održavanja sednica, a šef diplomatije ukazuje na to da je u toku neprincipijelan pokušaj da se ta dinamika promeni. Za Srbiju je važno da se o svim problemima na Kosovu i Metohiji, dok postoje Rezolucija 1244 i Unmik, raspravlja redovno i onako kako predviđa Rezolucija, na sednicama Saveta bezbednosti.

Javno, na gotovo svakoj sednici Saveta bezbednosti o Kosovu i Metohiji, vodeće zapadne zemlje pominju da su rasprave o tom pitanju, i u tom telu, česte. Da nije tako, Srbija glasno ponavlja i upozorava na nameru nekih da se kosovsko-metohijski problem gurne pod tepih.

"Važno je da se govori o poštovanju međunardnog prava o potrebi za time da se isti aršini primenjuju i na našu zemlju, da ne budemo mi jedini narod na svetu za koji ne važi ni pravo ni pravda. Srbija je do sada, uz podršku svojih prijatelja i partnera iz UN čvrsto držala kosovsko-metohijski front, tako će i ostati", kaže direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.

Da bi valjalo da se zadrži postojeći format sednica, mišljenja su diplomate čije iskustvo govori da su one najpovoljnije.

"Oni koji žele da zatvore pitanje KiM, da ga skinu sa dnevnog reda pažnje celog sveta nastoje da ga prevedu potpuno na relaciju EU-Beograd a to je nešto što nama ne odgovara, a ne odgovara ni međunarodnoj situaciji pošto je sad aktuelizirano pitanje secesije i oni zbog toga žure da što pre to pitanje vrate natrag u bocu", kaže bivši šef jugoslovenske diplomatije Vladislav Jovanović.

Jedna od nekoliko pominjanih promena jeste da sednice Saveta bezbednosti budu zatvorene za javnost. Pojedini to čitaju kao namerno sklanjanje od očiju javnosti.

"Naša država smatra da je vrlo važno da drži pitanje Kosova u fokusu. Naravno to je prilika i drugoj strani i drugim stranama da istaknu svoja stanovišta, prosto to je forum koji za to i služi. Treći aspekt koji može biti jako važan jeste obraćanje međunarodnoj javnosti ali ne samo međunarodnoj javnosti nego i unutrašnjoj", rekla je profesorka FPN-a Vesna Knežević Predić.

Da format rasprava o Kosovu i Metohiji ostane isti, biće neophodna još jedna diplomatska borba – uticaj na one koji ne misle isto i ubeđivanje u značaj otvorenosti razgovora i dijaloga o ključnim pitanjima, nasuprot tajnoj diplomatiji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом