EU: Razmotrićemo predlog za suzbijanje ruskog uticaja u Srbiji

Šefovi diplomatija Evropske unije će razmotriti predloge za suzbijanje "sve napadnijeg nastojanja spoljnih činilaca da šire dezinformacije, propagandu i nevericu u EU" posebno u Srbiji i na Zapadnom Balkanu, na temelju zahteva osam članica EU, potvrdili su zvaničnici EU za agenciju "Beta".

Zvaničnici EU su naveli da bi to trebalo da bude tema zasedanja ministara spoljnih poslova EU posvećenog spoljnoj, bezbednosnoj i odbrambenoj politici Unije, polovinom novembra, a kao glavni izvor te propagande se vidi Rusija.

Na pitanje kakvo to sve jače propagandno delovanje Rusije na istoku Evrope, Zapadnom Balkanu i u Srbiji prepoznaje EU, odgovor izvora u Briselu je bio da se to pre svega uočava u medijima, ali i izjavama domaćih i stranih zvaničnika.

Ministarska rasprava će uslediti na temelju zahteva osam članica EU da se znatno snažnijim, savremenim visokotehnološkim i dodatnim novčanim sredstvima ojača već postojeće delovanje radne grupe Stratkom u Evropskoj službi za spoljne poslove (EEAS), koja je pre dve godine osnovana s ciljem da "razotkriva i potire neistine o EU, koje, kako EU veruje, širi Rusija".

U pismu čelnici EEAS Federiki Mogerini, u koje je imala uvid agencija Beta, šefovi diplomatija Hrvatske, Češke, Letonije, Litvanije, Poljske, Rumunije, Švedske i Velike Britanije navode da se "u ovim vremenima punim izazova, širenje dezinformacija i propagande sprovodi veštije i snažnije nego ikada dosad".

"Mi vidimo nastojanja spoljnih činilaca da izazovu nepoverenje i nezadovoljstvo prema demokratskom poretku, da uvreže nevericu u Evropsku uniju, zajednicu s obe strane Atlantika i naše partnere, kao i da oslabe naše jedinstvo", kažu ministri osam zemalja Unije.

Oni navode da je u odgovor na taj izazov i sledeći odluke vođa Evropske unije iz marta 2015, s podrškom EEAS počela da radi Istočna radna grupa EU za strateške komunikacije ESTF-Stratkom.

"Otad je Stratkom ostvario značajan napredak u beleženju i iznošenju na videlo dezinformacija, uz istovremeno pomaganje objavljivanju pozitivnih poruka EU i doprinosa unapređivanju njenih politika u istočnom susedstvu", navodi se u pismu.

Ministri osam zemalja su ocenili da su danas "suočeni s nesmanjenom kampanjom dezinformacija treće strane i saglasno odlukama Evropskog saveta", hitno treba da se ojačaju kapaciteti Stratkoma EU, uključujući uspešnu Istočnu radnu grupu EU za strateške komunikacije, kao i radne grupe Stratkoma za Jug i Zapadni Balkan.

Oni su naveli da se tim radnim grupama Stratkoma u tom cilju mora obezbediti "primereno, postojano i nezavisno finansiranje".

Imajući u vidu izazove, tim telima se mora zajamčiti da će "moći da raspolažu snažnijim sredstvima i inovativnim tehnologijama, poput medijskih analiza, procena pretnji i oruđa megapodataka", navodi se u pismu.

Takođe je zatraženo da se radne grupe Stratkoma snažnije ugrade u strukturu Evropske službe za spoljno delovanje, kao i da članice EU imaju učestali uvid u njihov rad i delotvornost.

Hrvatski Večernji list javio je da je Rusija na taj zahtev Hrvatske i još sedam članica EU reagovala posredstvom svoje ambasade u Zagrebu da Moskva izražava žaljenje "zbog takvog smera hrvatske strane u vreme aktivizacije bilateralne saradnje i nakon pozitivnih rezultata službene posete hrvatske predsednice Rusiji".

Hrvatsko ministarstvo spoljnih poslova je navelo da se Hrvatska unutar EU zalaže za politički angažman s državama jugoistočne Evrope, kao i šireg susedstva EU, uključujući bezbednost.

Večernji list je preneo i ocenu neimenovanih diplomata da takvim ponašanjem Hrvatska šalje lošu poruku, jer u trenutku kad se pokušavaju postići bolji odnosi s Moskvom, tajno svrstavanje protiv Rusije navodi na zaključke da Zagreb ima dve spoljne politike – jednu koju sprovodi predsednica, i drugu koju sprovodi Vlada, kao i da se pokazuje kao neverodostojan sagovornik.

Број коментара 31

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом