понедељак, 02.10.2017, 12:56 -> 13:29
Извор: Taнјуг
Haradinaj sa ministrima napustio sednicu skupštine
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj je sa ministrima napustio sednicu skupštine na kojoj je trebalo da se raspravlja o programu nove vlade, ali je opozicija nametnula priču o učešću Srpske liste u vladi Kosova, preneli su prištinski mediji.
Opozicija je optužila Haradinaja da je uvođenjem Srpske liste u kosovsku vladu omogućio Beogradu da kontroliše kosovske institucije.
Šef poslaničke grupe Demokratskog saveza Kosova Avdulah Hoti je rekao da ta partija nije protiv Srba na Kosovu, već da je protiv uticaja Beograda na Prištinu, što je, kako smatra, omogućeno ulaskom Srpske liste u kosovsku vladu.
Hoti je pozvao Haradinaja da poštuje opoziciju s obzirom na to da će mu njihovi glasovi biti potrebni za izglasavanje sporazum o IPA fondovima Evropske unije za koje je potrebna dvotrećinska većina.
"S druge strane, svi znamo kako je formirana ova vlada i da zavisi od Srpske liste. Mi podržavamo srpsku zajednicu na Kosovu, ali ne i Beograd. Premijer mora da objasni njegov dogovor sa Srpskom listom, i šta je dogovorio sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom, i da li je dogovoreno formiranje opštine Prilužje. Takođe tražimo objašnjenje da li će dogovor o demarkaciji biti revidiran", rekao je Hoti.
Odgovarajući Hotiju, Haradinaj je rekao da ne postoji nijedan sporazum sa Srpskom listom, osim onog koji je potpisan o podršci vlade.
"Nema nijednog potpisa Ramuša Haradinaja koji može da naškodi interesima Kosova. Mi smo se samo obavezali da ćemo ispuniti ono na što se obavezala prethodna vlada", rekao je Haradinaj.
Poslanik Demokratske partije Kosova, Memlji Krasnići, rekao je da "opozicija ne može da uslovljava vladu, jer je u manjini".
"Ova sednica je sazvana shodno poslovniku, sakupili ste 40 potpisa, i evo nas ovde. Tražite sednicu, a da mi nismo došli ne biste imali kvorum, ja znam da je izborna kampanja u toku, ali ovo je neozbiljno. Ako ponovo hoćete raspravu o programu vlade, molim rukovodstvo da zakaže novu sednicu. Imali smo priliku da raspravljamo o programu vlade kada je premijer predstavio ekspoze, ali ste tada napustili sednicu", naveo je Krasnići, prenela je Kossev.
Sednicom je predsedavao predsednik Kadri Veselji, a u radu su učestvovali svi poslanici, među kojima i Srpska lista.
Predsedništvo kosovske skupštine odlučilo je da na sutrašnjoj sednici premijer Haradinaj odgovara na pitanja jednog broja građana iz naselja Dardanija u Prištini o navodima da je ministar poljoprivrede Nenad Rikalo navodno maltretirao grupu Albanaca tokom sukoba na Kosovu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар