Smanjenje nezaposlenosti i plata od 500 evra izazovi i za novu Vladu

Rast privrede, smanjenje deficita i javnog duga, povećanje investicija i bolja naplata poreza - sve ovo građanima uglavnom deluje apstraktno, ali bez toga nema ni ostvarenja dva najvažnija cilja za povećanje životnog standarda, a prioritet su i nove Vlade. To su smanjenje nezaposlenosti na jednocifrenu i povećanje prosečne plate na 500 evra.

Pred novom vladom je stari zadatak – spustiti nezaposlenost na jednocifreni broj. U proteklih pet godina, govori statistika, nezaposlenost je gotovo prepolovljena, što je i MMF zabeležio kao najveći uspeh Srbije. 

"Sada je trenutno na 13 odsto u ovom kvartalu, a bila je 14,6. Mislim da imamo snage za to, pogotovo ako inspekcije rade dobro svoj posao, videćemo šta to sve možemo izmenama zakona da radimo, ali mislim da je borba protiv rada na crno jedan od prioriteta", kaže Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Ohrabruje podatak da je u prošloj godini Srbija bila šesta zemlja u Evropi po broju otvorenih radnih mesta proizišlih iz direktnih stranih investicija. Da bi se nazaposlenost dodatno smanjila a privreda učinila zdravijom, neophodna je reforma javnog sektora, tvrde ekonomisti. 

"U javnom sektoru radi 800.000 ljudi, tako da racionalizacija i veće angažovanje ljudi u javnom sektoru takođe predstavlja veliki prioritet", kaže Dragan Đuričin, ekonomista. 

Punija državna kasa omogućuje da se smanji javni dug, ali i da se povećaju plate u javnom sektoru, što je jedan od najvažnijih ciljeva i nove Vlade. A šta govore iskustva iz okruženja, kojom brzinom se stiže do tog cilja? 

"Rumunija je tek ove godine, 10 godina nakon što je postala član EU, dostigla prosečnu platu od 500 evra, dok Bugarska ima svega malo veću platu nego u Srbiji od 410, 420 evra. Dakle, to je upravo ta razlika u izgradnji institucija, Rumunija je bila nešto uspešnija od Bugarske i uspela je da se izdvoji i mi moramo da stremimo tim pozitivnim primerima u Istočnoj Evropi", kaže Nikola Altiparmakov iz Fiskalnog saveta.

Međutim u Vladi veruju da u Srbiji to moguće i pre ulaska u Evropsku uniju, već sledeće godine. Podsećaju da je 2014. prosečna zarada bila 354 evra. 

"Plate su već stigle do 400, 420 evra, u narednom periodu 480 evra i da u narednoj godini stignemo do tih famoznih 500 evra za naše građane, to je jedan od velikih uspeha naše vlade", kaže Goran Knežević, ministar privrede. 

Dugoročno, i političari i stručnjaci nemaju dilemu – za bolji životni standard neophodne su stabilne institucije, efikasno sudstvo i jaka poreska uprava.

Број коментара 24

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом