Lanski: Srbija može biti motor celog regiona

Veličina privrede Srbije u kombinaciji sa razvojem zemlje može biti motor celog regiona, ocenio je član Bečkog ekonomskog foruma (VEF) advokat Gabrijel Lanski. Predlog premijera Vučića za uspostavljanje regionalnog tržišta je značajan, jer se čini da je ono dobro za produbljivanje ekonomske umreženosti regiona, smatra Lanski.

Gabrijel Lanski je u intervjuu Tanjugu ukazao da, na žalost, postoje prepreke na tom putu – s jedne strane to što neke druge države regiona, kako ističe, ne mogu da prate ambiciozan tempo srpskih reformi, a s druge – što je ekonomsko povezivanje u regionu i dalje slabo, zbog čega se moguće sinergije ne koriste.

"Srbija je proteklih godina prošla primeran razvoj, pre svega zahvaljujući doslednom reformskom kursu vlade premijera Aleksandra Vučića. Liberalizacija tržišta rada, hitna reforma javnih izdataka, konsolidacija državnih finansija, su se isplatile. Ekonomija raste, investicije dolaze i situacija na tržištu rada se popravlja", ocenio je Lanski u izjavi Tanjugu.

On smatra da je predlog premijera Vučića za uspostavljanje regionalnog tržišta značajan, jer se čini da je ono dobro za produbljivanje ekonomske umreženosti regiona.
Međutim, konstatuje da na putu realizacije tog umrežavanja postoji više prepreka.

"Politička stabilnost i učvršćena vladavina prava su od prioritetnog značaja za strane investitore. Posebno na Balkanu, koji ima veliku potrebu da nadoknadi ekonomski zaostatak, i zato ima veliki potencijal rasta. Politička nestabilnost vodi ka smanjenju neophodnih stranih investicija, kao što se iz aktuelnog izveštaja Svetske banke u vezi s Makedonijom može videti", naveo je Lanski.

Upozorava da nestabilnost može imati negativne posledice u vidu odliva mozgova, mada, dodaje, poslednjih godina primetno je rastuće interesovanje investitora za region Balkana, te se može pretpostaviti i pozitivan razvoj u budućnosti.

To se, kako kaže, može dogoditi i zahvaljujući procesu približavanja EU, jer on donosi sa sobom reforme u oblasti pravne države i zaštitu investicija, kao i harmonizaciju standarda i pravila, dok istovremeno postoje mehanizmi kojima Unija ciljano može da ojača ekonomsku infrastrukturu i time poboljšta investicionu klimu.

On smatra da se ne smeju ispustiti iz vida prednosti država Balkana - relativno dobro obrazovanje, geografska blizina EU, raspoloživost radne snage.

"Ekonomski potencijal regiona nije iscrpljen" 

Lanski je ocenio da ekonomski potencijal regiona nije ni malo iscrpljen, navodeći da postoje i podsticaji u pojedinim zemljama kojima one žele da privuku investitore, pri čemu je posebno naveo podsticaje u Srbiji, poput carinskih i poreskih olakšica.

Te povlastice, kao što se vidi iz razvoja srpske privrede, se isplate, naglasio je Lanski, te dodao da je prednost i to što Srbija ima sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, a što otvara vrata jednom gigantskom tržištu.

Austrija, podsetio je, od početka je bila jedan od najvažnijih investitora na prostoru Balkana, do sada je uložila 2,3 milijarde evra, čime je najveći strani investitor, a austrijske firme zapošljavaju oko 18.000 ljudi.

"Balkan je već sada jedno od najvažnijih tržišta za austrijske mašine, opremu i građevinski materijal, a prognozirani ekonomski razvoj će te izvoze samo podstaći", uveren je Lanski.

Ističe da zbog pristupanja EU i neophodnosti nadoknađivanja zaostataka postoji srednjeročno i dugoročno gledano potreba za znanjem koje poseduju u Austriji.

Upitan o značaju predstojećeg skupa "Bečki ekonomski razgovori - Beogradski susreti" koji se održava u Beogradu, a nakon što se Srbija, koja je bila jedan od osnivača VEF, povukla iz članstva posle prijema Kosova, Lanski je kazao da takvu odluku srpskih vlasti razume, jer Kosovo prema ustavnom pravu naše zemlje predstavlja deo države.

"Kosovo nije samo zbog toga integralni deo zemlje, već je pored toga i istorijski značajno za srpsku kulturu. Svaka organizacija treba sama da bira svoje članice, ako se to čini u okviru statuta i zakonskih obaveza. Međutim odluka o zamrzavanju članstva Srbije, iz navedenih razloga, je razumljiva", objasnio je uticajni bečki advokat.

Kazao je da se proteklih godina intenzivno bavio ovom tematikom i da je došao do zaključka da jednostrani, nedogovoreni koraci mogu samo voditi ka daljoj eskalaciji.

"Zbog toga sam uveren da je dijalog Beograda i Prištine, pod posredovanjem EU, izuzetno važan, jer se u njemu mogu utvrđivati pravila igre, dogovarati kompromisi", poručio je on.

Preduslov za to je, međutim, kako kaže, da se sa Srbijom govori s poštovanjem i uz uzimanje u obzir srpskih interesa.

"Smatram da je odluka VEF da u Beogradu održi konferenciju važan signal i korak u pravom smeru, jer se pokušava omogućiti i uticaj srpskog viđenja", zaključio je Lanski.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом