Na Kalemegdanu obeležen Dan ustavnosti Norveške

Na Kalemegdanu je obeležen Dan ustavnosti Kraljevine Norveške, u organizaciji Norveškog društva i ambasade te zemlje, a norveški ambasador u Srbiji Arne Sanes Bjornstad rekao je da se na taj način slave i srpsko-norveški odnosi.

"Slavimo Dan norveškog Ustava, koji je usvojen 17. maja 1814. godine. Njime su građanima data prava i u to vreme je bio revolucionaran. Ovaj dan slavimo širom sveta u našim zajednicama, a ovde zajedno sa Srbima, slaveći i odnose Norveške i Srbije", istakao je ambasador u izjavi novinarima.

Zoran Petrović, predsednik Društva srpsko-norveškog prijateljstva, rekao je da se u Srbiji svake godine oko 17. maja slavi norveški nacionalni praznik na isti način kao što se slavi u Norveškoj - šetnjom kroz grad, izlaskom u prirodu, porodičnim izletom...

"Trudimo se da ovo Norvežanima koji su ovde da ukus njihovog doma, a nama da osećaj kako je u Norveškoj na 17. maj", naveo je Petrović.

Petrović je objasnio da su naši logoraši, koji su u Norveškoj bili za vreme Drugog svetskog rata, osnovali Društvo srpsko-norveškog prijateljstva zajedno sa svojim prijateljima iz Norveške koji su im puno pomagali. 

"Mnogima su omogućili da prežive, da pobegnu u SSvedsku, da leče neke zdravstvene probleme i da ne budu ubijeni robovskim radom koji im je tamo bio nametnut", istakao je Petrović.

Posle rata, dodao je, Društvo je polako napredovalo, a neko vreme je imalo i veliki broj članova.

Kako je naveo, prostiralo se po celoj staroj Jugoslaviji, a imalo je veliki broj članova i u Norveškoj i većina njih je bila vezana za Društvo preko logoraša koji su prošli kroz tu golgotu u Norveškoj.

"Sada se mi trudimo da osvojimo nove generacije, da nađemo nove interese kod naših ljudi za saradnju i prijateljstvo sa Norveškom", rekao je Petrović.

Norveški Ustav, koji je potpisan u Ejdsvolu 17. maja 1814, ima posebno mesto u norveškoj istoriji ne samo zbog toga što je unapredio nezavisnost Norveške, već i zato što je postavio snažan temelj demokratskom razvoju te zemlje, navedeno je na sajtu norveške ambasade u Beogradu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом