Prodaja imovine kroz stečaj, efikasno sredstvo privatizacije

Pomoćnik ministra privrede Dragan Ugrčić rekao je da se intenzivno radi na izradi izmena Zakona o stečaju, čija je ideja da se ubrza postupak stečaja, omogući brže unovčenje imovine kroz stečaj, kao i da se poboljša položaj hipotekarnih poverilaca.

Na sednici skupštinskog Odbora za privredu, Ugrčić je rekao da radna grupa za izradu izmena tog zakona trenutno usaglašava nekoliko tehničkih stvari, te da se nada da će za sedam do deset dana usaglasiti različita mišljenja o tome.

Nakon toga očekuje da nova rešenja budu upućena Vladi Srbije, a potom i u parlament.

Kako je rekao državni sekretar u Ministarstvu privrede Milun Trivunac, izmene tog zakona biće predmet junske revizije u sklopu razgovora i obaveza u okviru aranžmana sa MMF.

Trivunac kaže i da MMF i Svetska banka “pritiskaju” Srbiju da što pre donese izmene tog zakona.

Ugrčić je rekao da su od februara 2015. godine do sada pokrenuta 283 stečajna postupka i da su neka od preduzeća u stečaju prodata.

Predstavnici Ministarstva privrede kažu da se dobar deo portfolija tog ministarstva preselio u stečaj i ističu da se prodaja imovine preduzeća kroz stečaj pokazala kao efikasan način privatizacije.

Podnoseći izveštaj o stanju postupka privatizacije od septembra 2016. do marta ove godine, koji je nakon rasprave Odbor usvojio, Ugričić je precizirao da je u oktobru 2016. u portfoliju Ministarstva privrede bilo 175 preduzeća, a danas ih je 156.

Taj broj, dodaje, smanjen je za oko 20, ali su u međuvremenu i raskinute neke privatizacije i ta preduzeća ponovo su vraćena u portfolio resornog ministarstva.

Ideja je, kaže Ugrčić, bila da do kraja mandata sadašnje Vlade Srbije broj preduzeća u portfoliju Ministarstva bude smanjen na 120-130.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом