четвртак, 09.03.2017, 17:08 -> 18:23
Извор: Taнјуг
Varadi: Kraj priče o tužbi BiH protiv Srbije
Međunarodni sud pravde je današnjom odlukom o odbacivanju zahteva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid stavio tačku na taj postupak, a novi zahtev se ne može podneti jer je u međuvremenu istekao rok, smatra nekadašnji član pravnog tima Srbije u tom slučaju Tibor Varadi.
"Gotovo sam siguran da je ovo kraj priče, jer je rok od 10 godina za podnošenje revizije istekao 26. februara", rekao je Tibor Varadi Tanjugu.
Ako je revizija odbačena, jer je nije zatražilo ovlašćeno lice, odnosno bez saglasnosti Predsedništva BiH, a rok za njeno podnošenje je istekao, to znači da nova revizija ne može da se traži, napomenuo je profesor Varadi.
"Čak i kada bi se eventualno nekad postigao dogovor o reviziji presude sve tri strane (srpske, hrvatske i bošnjačke), rok za reviziju je propušen i tu je kraj priče", zaključio je Varadi.
Zahtev za reviziju je odbijen, uz obrazloženje da ga nisu podnele nadležne institucije BiH. Zahtev je podneo Sakib Softić, u ime bošnjačkog dela BiH, bez podrške hrvatskog i srpskog dela.
Predstavnik Međunarodnog suda pravde (MSP) Filip Kuvrer je u obaveštenju o odluci naveo da je MSP "propisno razmotrio" mišljenja članova Predsedništva BiH, izneta u pismima.
"Sud smatra da sadržaj tih pisama pokazuje da nikakvu odluku nisu donela nadležna tela u ime BiH kao države, u pogledu zahteva za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida BiH protiv Srbije. Stoga, ne može se ništa preduzeti u vezi sa dokumentom pod nazivom 'Aplikacija za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida'", napisao je Kuvrer.
Odluku o podnošenju zahteva za reviziju prethodno je jednostrano doneo deo bošnjačkog naroda u BiH, predvođen članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, uprkos upozorenjima predstavnika Srba da je takav zahtev neligitiman.
Predstavnici Srba upozoravali su i na nelegitimnost agenta Softića, koga je Predsedništvo BiH izabralo da predstavlja zvanično Sarajevo u prethodnom postupku po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.
Pre jedne decenije, 26. februara 2007. godine, Međunarodni sud pravde je odlučio da Srbija nije odgovorna za genocid u BiH, ali da je odgovorna za to što "nije sprečila genocid u Srebrenici i kaznila osobe optužene da su genocid počinile".
Najviši sud Ujedinjenih nacija tada je odbacio i zahtev BiH za isplatu finansijske odštete od Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар