недеља, 05.02.2017, 19:30 -> 19:52
Извор: РТС
Prestrojavanja i dileme uoči predsedničkih izbora
Turbulentna politička scena uoči predsedničkih izbora dovela je do cepanja pojedinih stranaka. Dve partije, LSV i Nova Srbija, ostale su bez poslaničkih klubova, dok je formiran i jedan novi – od poslanika kojima je zajednička tačka podrška Vuku Jeremiću. Nekoliko kandidata već je najavilo da će ući u predsedničku trku, a svi čekaju odluku SNS-a – ko će biti kandidat vlasti.
Od ideje o zajedničkom kandidatu do podela i unutar stranaka oko kandidata – taj put prešle su opozicione stranke levo od centra tokom priprema za predsedničku trku.
Vladimir Todorić izašao je iz Demokratske stranke zbog toga što su podržali Sašu Jankovića. Iz potpuno drugačijeg razloga Marinika Tepić otišla je iz LSV-a – zato što Jankovića još nisu podržali.
Objasnila je da svako ko ne stane iza njega radi protiv Srbije. Zbog odlaska Tepićeve, ligaši su ostali bez poslaničkog kluba.
Bojan Kostreš, zamenik predsednika LSV-a, kaže da nije razumeo njeno objašnjenje, ali da ne razume ni Jankovića koji, kako kaže, želi da uđe u politiku "tako što će otimati mandate od svojih prirodnih sazeznika".
Pokret "Dosta je bilo", LDP i SDS još vagaju.
Portparol SDS-a Konstantin Samofalov kaže da su u toj stranci posvećeni ozbiljnoj demokratskoj diskusiji i da pokušavaju da dođu do odgovora "ko je kandidat koji ima najveće šanse da pobedi Vučićevog kandidata, kandidata vlasti".
Sve ovo dokaz je apsurdne situacije u kojoj se u predvečerje izbora našla srpska opozicija, stav je kolumniste Danasa Zorana Panovića.
"Prvi i glavni apsurd je da dva glavna kandidata opozicije, Jeremić i Janković, nemaju svoje partije. Oni moraju da ih traže i tako se srpska scena pozicionira i repozicionira", ukazuje Panović.
Dodaje da više ljudi i partija kalkuliše šta će biti posle izbora, nego ko će moći da pobedi kandidata vladajuće koalicije.
Sa druge strane, čeka se odluka naprednjaka – ko će biti kandidat vlasti. Ipak, predizborna prestrojavanja ni njih nisu zaobišla.
Velimir Ilić iz vlasti je prešao u opoziciju, što je pocepalo i njegovu stranku i poslanički klub.
Socijaliste je još pre nekoliko meseci napustila Dijana Vukomanović.
"Verujte, naše članstvo bi nju već zaboravilo, ni imena joj se ne bi sećalo da nam nije ukrala mandat", kaže Slavica Đukić Dejanović, zamenica predsednika SPS-a.
Ističe da bi toj stranci najviše odgovarao zajednički kandidat koji može da pobedi u prvom krugu i ocenjuje da je to premijer Vučić.
Koga će najjača stranka kandidovati zavisi od procene ko može da pobedi u prvom krugu.
Da li bi odluka Vučić ili Nikolić mogla da dovede do podela i u SNS-u?
Bojan Klačar iz Cesida smatra da oni sasvim sigurno imaju različita viđenja i da ta odluka neće biti laka da se objasni jednoj ili drugoj strani.
Ipak, napominje Klačar, radi se o suviše velikim političarima koji neće dozvoliti da dođe do cepanja stranke.
Za razrešenje ovih dilema ostalo je malo vremena. Predsednički izbori moraju da budu raspisani najkasnije 2. marta a održani najkasnije 30. aprila.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар