Miščević i Milenković: Inkluzivan pregovarački tim Srbije

Šefica Pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević i direktorka Kancelarije za evropske integracije Ksenija Milenković poručile su da je ključni kriterijum za imenovanje članova užeg pregovaračkog tima bila njihova stručnost, a ne status u bilo kom organu vlasti na centralnom, pokrajinskom ili lokalnom nivou.

Miščević i Milenković su Tanjugu, povodom ocene LSV-a da se ignoriše neophodnost da se u pregovore sa EU uključe i predstavnici AP Vojvodina, navele da pregovore vode EK i vlade država članica sa vladom zemlje kandidata, da nisu direktno uključeni predstavnici regionalnih vlasti niti lokalnih samouprava, ali da mogu imati aktivnu ulogu u tom procesu.

Miščević i Milenković navode da se Srbija opredelila za model široke uključenosti predstavnika različitih nivoa vlasti i civilnog društva u pregovarački proces.

"Ključni kriterijum za imenovanje članova užeg pregovaračkog tima bio je njihova stručnost za oblasti pokrivene pravom Evropske unije, a ne status u bilo kom organu vlasti kako na centralnom, tako i na pokrajinskom ili lokalnom nivou", navele su Miščević i Milenković.

Dodaju da je, za razliku od većine drugih zemalja gde su pregovarački timovi sastavljeni isključivo od predstavnika državne uprave, u Srbiji članovi pregovaračkog tima i predstavnici nevladinog sektora, akademske zajednice, sindikata i drugih relevantnih društvenih organizacija.

Miščević i Milenković su navele da predstavnici AP Vojvodine, pored savetodavne uloge u svim aspektima pregovora od značaja za obavljanje nadležnosti Pokrajine, imaju aktivnu ulogu u pregovaračkim grupama za poglavlja od interesa za Pokrajinu.

Ističu i da je vlada kao odgovorna institucija za tok i uspeh celokupnog pregovaračkog procesa u stalnom dijalogu sa predstavnicima Vlade Vojvodine o širem uključivanju Pokrajine u aktivnosti u vezi sa sprovođenjem preuzetih i budućih obaveza.

S tim u vezi, navele su da je AP Vojvodina direktno uključena i u proces primene Sporazuma o stabilizaciju i pridruživanje (SSP), koji je trenutno jedini ugovorni odnos Srbije i EU i ključni pravni osnov za regulisanje naših međusobnih odnosa.

Kako dodaju, predstavnici Pokrajine na različitim nivoima učestvuju u telima za sprovođenje SSP, u prvom redu Zajedničkog konsultativnog odbora sa Komitetom regiona EU, čiji zaključci sa zasedanja predstavljaju smernice i preporuke za unapređenje rada pregovaračkog tima i poboljšanje ukupne efikasnosti pregovora o članstvu sa Evropskom unijom.

Opoziciona LSV nezadovoljna je, kako tvrde, činjenicom da je da se uporno ignoriše neophodnost uključivanja predstavnika Vojvodine u pregovore sa Evropskom unijom.

Republika Srbija ima nekoliko desetina pregovaračkih timova i podtimova u kojima se članovi iz Vojvodine mogu nabrojati na prste jedne ruke, navodi se u saopštenju LSV-a, koje je potpisala članica Predsedništva i pokrajinska poslanica LSV Maja Sedlarević.

Članovi Pregovaračkog tima Srbije po funkciji su državni sekretar Ministarstva finansija, državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova, šef misije Srbije pri EU, direktor Kancelarije za evropske integracije, predstavnik Kabineta člana Vlade zaduženog za evropske integracije Katarina Terzić.

Posebna lica su Vladimir Međak, glavni pravnik, Vladimir Krulj, glavni ekonomista, Bojan Milisavljević, pravnik u timu, Milun Trivunac, član tima za pitanje državne pomoći, Srđan Majstorović, zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije, član tima zadužen za politička poglavlja i Jugoslav Milačić, član tima zadužen za politička poglavlja.

Za pregovaračka poglavlja su zaduženi Tatjana Jovanić, profesor na Pravnom fakultetu, savetnik u Narodnoj banci Srbije, Vesna Hreljac Ivanović, pomoćnik ministra finansija, Nebojša Lazarević, Centar za evropske politike, Evropski konvent, Zoran Stojiljković, Fakultet političkih nauka, Miodrag Poledica, Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture.

U timu su i Danilo Golubović, savetnik ministra bez portfelja zaduženog za EI, Vladimir Ateljević, savetnik ministra bez portfelja zaduženog za EI, Mirjana Drenovak Ivanović, sa Pravnog fakulteta, Anđelka Mihajlov, sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada i Sanja Danković Stepanović sa FPN, Ana Ilić, zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije, Slobodan Arežina, bivši direktor programa RTV i Damjan Jović, zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом